Mi a különbség a tengeri só és a normális (bányászott? ) konyhasó között?
A jód nem véd a sugárzástól, hanem a feles (nem radiokatív) jódbevitel véd attól, hogy radioaktív jód kerüljön a szervezetbe, ezáltal csökkentve a lehetséges sugárterhelést. Akinek pajzsmirigy-problémája van, az meg megszívta.
A tengeri só többféle sóból áll, egy elég diverz keverék, az arányok lepárlási helytől függően változhatnak. A kősó jobbára NaCl, a természetes és a bányászat során keletkező szennyeződések miatti nagyfokú tisztitás végett. Plusz a tengeri sóban mindig van jód is, ami fontos a szervezetben sugárterheléstől függetlenül is.
Na jó. utánanéztem a wikin.
( [link]
Valóban, a tengeri só nem csak NaCl-t tartalmaz, hanem kb. 20%-ban egyéb sókat is. A kősótelepek ennél jóval többet, 97-98%-ot. Aztán ezt még persze adalékolják.
Úgy tűnik, hogy a nátrium az, ami nem kellemes a szervezetnek túl sok mennyiségben ( [link]
(Igen, az ásványvizek nátriumtartalmára is figyelni kell!)
Szóval, ha a tengervízben levő egyéb sók is sós ízt okoznak, akkor mondhatjuk, hogy ugyanolyan sós íz eléréséhez tengeri sóból valamivel kevesebbet kell tenni, így kevesebb a nátriumbevitel, de engem az a 15-20 % különbség nem győzött meg, hogy a tengeri só olyan "egészséges" mint amilyen nagy felhajtás van körülötte. Merthogy ezek a számok feldolgozás során változhatnak, és biztos, hogy egy agyon adalékot/finomított asztali (kő)sóban sincs már 97-98% NaCl.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!