Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A grafitban miért éppen...

A grafitban miért éppen hatszög alakban rendeződnek el a szén atomok?

Figyelt kérdés
Lehetne mondjuk négyszög alakjuk is? Akkor minden atomra egy elektron jutna, az úgy nem jobb neki?
2011. máj. 21. 11:54
 1/7 anonim ***** válasza:
Mert minden atoma legalacsonyabb energiaszintre (nemesgáz szerűségre) törekszik, és a szén, ha ilyen rácsba tömörül, akkor hatszögletű, rétegekre lapított formában éri azt el.
2011. máj. 21. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Kedves Sir Butcher!

Nagytudású emberként tiszteljük meg a kérdezőt azzal, hogy nem általános szólamokkal szúrjuk ki a szemét.


És egy kicsit konkrétabban, magyarázd már el a kérdezőnek légyszives, hogy a szén a grafitban miért hatszöges, és ugyanaz a szén a gyémántban miért a tetraéderes szerkezetben éri el ugyanazt a "legalacsonyabb energiaszintet" , amiről a válaszodban beszélsz!

2011. máj. 23. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
talán mert más a képződési körülményük?o.O
2011. máj. 23. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Kedves 15:10,


És magyarázzam el a kérdezőnek a google.hu és a wikipedia.org oldalak működését is, ahol erre a kérdésre megtalálja a választ? :)

2011. máj. 23. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A google és a wikipédia még mindig jobb ötlet, mint az energiaminimum elvére hivatkozni olyan esetben, amikor köztudomásúan több allotróp módosulat van.


Az energiaminimumra való hivatkozás amúgy sem válasz a kérdező MIÉRT kérdésére.


Valóban, a létrejöttének körülményei azok, ahol a megoldást keresni kell. Ehhez meg vagy van szaktudása a válaszolónak, vagy nincs, de mégis van kedve utánairodalmazni.

Ám az ilyen és ehhez hasonló kérdéseket nem lehet úgy megválaszolni, hogy unatkozom munka közben, és pihenésképpen hintem az igét a gyakorikérdéseken, anélkül, hogy ismerném a konkrét tudományterületet...

...mert akkor ilyen nesze semmi, fogd meg jól - típusú rizsázások keletkeznek, és a kérdező meg képes elhinni, hogy ez a helyes válasz, és a világ ilyen mérhetetlenül egyszerű...

2011. máj. 24. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Frankó, az osztás megy, a válasz meg még sehol.


Én próbálok egyet:


Az a baj, hogy síkban gondolkodsz (négyzet). Amire gondolsz, az logikus. A kötések "elektronból vannak", tehát taszítják egymást, a lehető legtávolabb kerülnének egymástól. Ez síkban megy a négyzettel, de térben vagyunk! Tetraéderes az az elrendeződés, ahol 4 egyforma C-C-kötés alakul ki. Ez a gyémánt. És mivel az egész rácsot csak erős kovalens kötések tartják össze, ezért olyan marha kemény.


Akkor a grafit mér létezik? Azért mert energetikailag az a stabilabb. A világ gyémántjai is éppen grafittá alakulnak, csak olyan sebességgel, hogy nem fogunk az arisztokrácia gyűrűivel keresztrejtvényt fejteni. Sok ezer, ha nem millió év alatt látszik meg a változás.


És az mér ilyen? Ez kicsit bonyolultabb. Gergely Pál - Általános és bioszervetlen kémia c. könyvében ír erről bővebben, ha beleásnád magad. Ha a benzolt ismered, ott tudod, hogy a kettős kötések delokalizálódnak és egy stabil pí elektron-rendszer jön létre. A grafitban is a kettős kötések delokalizálódnak, így minden atom kialakít 3 kovalens kötést, illetve ott van alatta/fölötte a delokalizált elektron-rendszer. (Amúgy ezért réteges, és azért tudsz vele írni, mert kéteges.) A delokalizált rendszer elég stabil és energetikailag jó, ezért faja. Tehát a grafitban is minden atom egyforma. A 3 szigma kötés pedig az elektonok taszítása miatt 120°-os.


Ha érdekel a téma, nézz utána a VB-elméletnek (Valence Bond theory, vegyértékkötés-elmélet), illetve a VSEPR elméletnek (elektronpár-tszítási elmélet)


[link]

2011. máj. 26. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A veszekedésre: Butcher tényleg nem jól magyarázta, viszont megpróbálta, ellenben a tisztelt kötekedővel.


Ami elhangzott:

nemesgázszerűség: egy atom annyi elektronnal rendelkezik, mint egy nemesgáz. ez energetikailag kedvező, de nem azonos az energia-minimummal!


energia-minimum nem csak a nemesgázszerkezet elérésével jöhet létre, sőt, van, hogy pont nem azzal. ez egy sokkal általánosabb fogalom, más folyamatokra is elmondható.


más a képződési körülmény: hát ja, mert a gyémánt nagyobb energiájú állapota a szénnek, mint a grafit, illetve a kovalens kötéseit át kell rendezni, mert egész más a cucc. Ehhez hatalmas aktiválási energia kell, amit brutál körülmények közt lehet biztosítani.


8:08

2011. máj. 26. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!