Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ozmotikus diurézisben ugye a...

Ozmotikus diurézisben ugye a macula densa relatíve kevés NaCl-t érzékel és ezért aktiválódik a RAAS, Na visszaszívás lesz és az AT2 elvileg a GFR-t is csökkenti. Akkor miért veszik el sok NaCL?

Figyelt kérdés
Az világos h csökkent GFR melett hogy ürül sok H2O, de a Na-t nem tudom hova tenni.....
2011. máj. 18. 23:14
 1/3 A kérdező kommentje:
Azt kifelejtettem h diabetes-ről van szó
2011. máj. 18. 23:19
 2/3 anonim ***** válasza:
0%
dikk
2011. máj. 20. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ne vegyél mérget a következőkre, de szerintem a következő dolog játszódik le:

A prox. tubulusokban ugye sok glükóz (G) jut tovább a distalisabb részekhez (mivel nem tud az egész G visszaszívódni a prox. tubulusokban, mert a G-transzporterek telítődnek).

Ugyebár a prox. tubulusok "load-dependens" módon szívnak vissza Na-t (azaz a Na-nak mindig egy fix %-a szívódik csak vissza, ez nem függ a GFR-től), az aldoszteron pedig nem itt hat. Ezért a G miatt nagyobb folyadék volumennel arányosan több Na éri el a dist. tubuluskat. De az itteni Na-transzporterek, köztük az aldoszteron indukáltak már nem load-dependensek, hanem telíthetőek, így nem bírják felszívni a beérkező többlet nátriumot, Na-vesztés történik.

Később pedig a különféle DM-es tubuluos és glomerulus károsodások még tovább "színezik" a képet.

2011. máj. 20. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!