Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan jön illetve hozzák...

Hogyan jön illetve hozzák létre az antianyagot?

Figyelt kérdés
2011. máj. 17. 22:08
 1/7 anonim ***** válasza:
2011. máj. 18. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 valaki234 ***** válasza:

Létrejönni olyan extrém körülmények között jön létre, mint pl.: egy csillagban.

Létrehozni nem tudom pontosan hogyan kell.

2011. máj. 19. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Hát pontosan az érdekelne,hogy milyen eljárással készül és a csillagok belsejében vagy egyéb extrém körülmények között, hogyan jön létre
2011. máj. 20. 22:17
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha jól emlékszem, mesterségesen részecskegyorsítóban.
2011. máj. 22. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Pl. gammafotonokból lehet (gammasugárzás).
2011. máj. 23. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Jack!

Egyáltalán nem olyan extrém a dolog, ahogy képzeled. A természetben is vannak olyan pozitív béta bomló izotópok, ahol antianyag keletkezik. A pozitív béta bomlás során ugyanis pozitron (anti-elektron keletkezik).

Olyannyira hétköznapi a dolog, hogy az orvosi képalkotó diagnosztikában - a röntgen mellett - már van olyan eljárás, aminek a képalkotása az antianyagon, az előbb említett pozitronokon alapszik. Ez a pozitron emissziós tomográfia - röviden PET. A PET vizsgálat első lépése, hogy a beteg szervezetébe rövid felezési idejű radioaktív izotópot juttatnak, mely pozitronokat emittál.

Az egyik gyakran, az esetek 90%-ában alkalmazott ilyen molekula a C6H11FO5, amely a glukóz molekulájában a hatodik oxigén atommag helyett a radioaktív, mesterségesen előállított, 110 perc felezési idejű [18]F izotópot tartalmazza. Ennek előállítása ciklotronokban (kis energiájú részecskegyorsítókban) történik, ahol protonokkal bombáznak [18]O atommagokkal dúsított vizet.

Felnőtteknél általában 200-400 MBq aktivitású izotópot adnak be a véráramba. Ez a módosított cukor minden sejtbe bejuthat, amely fokozott mennyiségű cukrot vesz fel, elsősorban az agy, a máj és a legtöbb tumorfajta sejtjeibe, és ott is maradnak a fluor atommag elbomlásáig. Az izotóp bejuttatása után megfelelő idő (kb. egy óra) elteltével a páciens a PET berendezésbe kerül. Kevesebb, mint egy milliméteres út megtétele után a pozitronok a testszövetben lévő elektronokkal egyenként két, egymással majdnem pontosan 180 fokos szöget bezáró fotonra annihilálódnak. Ezek az 511 keV energiájú fotonok jó eséllyel át tudnak haladni a testszöveteken energiaveszteség nélkül, és a pácienst körülvevő detektorokba érkeznek.


Szóval így készül a PET felvétel, ahol a felvétel alapja a benned annihilálódott antianyag. Tehát nem olyan félelmetes dolog az antianyag, és nem olyan rémisztő dolog az annihiláció, hogy békés orvosi felhasználása ne lenne lehetséges...

2011. máj. 23. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Nem én gondoltam , hogy olyan extrém körülmények között jönnek létre, csak mások írták itt amit biztosan láttál.


+ a pozitron értem, de anti-hidrogén hogy jön létre?

2011. jún. 12. 22:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!