Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért így hívják a vesetestecs...

Miért így hívják a vesetestecske részeinél az utolsó rész: áldott szita (cribrum benedictum)? Mitől áldott?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 26. 17:26
 1/8 anonim ***** válasza:
Elég részletesen tanultam anatómiát, de ezzel a kifejezéssel még soha életemben nem találkoztam:D Hol tanultál ilyet?
2011. ápr. 26. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Én is elég részletes tanultam biológiát, már gimiben is tanultuk a cribrum benedictumot, de hogy miért áldott, azt már elfelejtettem. :(
2011. ápr. 26. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Régen úgy gondolták, hogy ez a szita tartja vissza a jó vért, ami képes táplálni a vesét. Ezért lett áldott.


Első, nem lehet, hogy foramina papillaria renis néven tanultad?

2011. ápr. 27. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
De, persze tanultam ezt a részt, csak ezt a kifejezést nem hallottam rá sosem. Csak azért csodálkoztam, mert általában az anat könyvben le szokták írni, ha vminek több neve is van:) De legalább most is tanultam vmit:) Ez a "visszatartja a jó vért" érdekes:)
2011. ápr. 27. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Én is részletesen tanultam anatómiát de nem hallottam róla, (pedig ötösre szigorlatoztam). És azt sem értettem meg , mire mondják ezt a szót.
2011. ápr. 27. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Azért nevezték el "áldottnak" azt a bizonyos szűrőt, mert masszív fehérjevizelés, hemoglobinuria esetén megakadályozza a gyűjtőcsatornák eltömeszelődését, ezáltal a "lower nephron" szindrómát. Izoláltan egyes glomerulusok pusztulását tbc kapcsán figyelték meg, ezzel kapcsolatban írták le az "áldott szűrőt", mely kíméli a vese épen maradt részeit.
2011. ápr. 28. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

nagyon érdekes, amiket írtál, ki tudnád egy kicsit pontosabban is fejteni, hogy mit értesz ezen: "megakadályozza a gyűjtőcsatornák eltömeszelődését"

és ezen: "kíméli a vese épen maradt részeit"?? előre is köszi

2011. máj. 1. 16:07
 8/8 anonim ***** válasza:

De mi a szar ez, amiről szó van? Élőlény tárgy, vagy fogalom? Ha a "vesetestecske" szón a nefront értitek, akkor annak az "utolsó része" - ha jól emléxem disztális tubulus, vagy gyűjtőcsatorna. Nem hasonlít szitára és nem is szűr.

Az vagyok, aki ötösre szigorlatozott.

2011. máj. 2. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!