Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A közepes szélességi körökön...

A közepes szélességi körökön a sztratoszféra alsó határa hogy lehet 10 km. , holott a troposzféra 16-18 km-ig tart?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 3. 18:38
 1/5 dellfil ***** válasza:

Igen, az egyenlítő környékén 16-18 km a troposzféra felső határa. A közepes szélességeken 10-12 km.

Valószínű innen olvastad. Ugye?

[link]

A másik:

[link]

Ha figyelmesen elolvasod, észre fogod venni, hogy ez a határvonal nem egy "vasba öntött" fix valami, és nem is hártyavékony - egyik ponton még troposzféra, egy méterrel feljebb sztratoszféra - átmenet. Az átmenetet el is nevezték tropopauzának, amelynek vastagsága, és magassága évszak és szélesség függő (is).

[link]


dellfil

2011. ápr. 3. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Jaja, onnan informáltam, azért tettem fel ezt a kérdést, mert a sztratoszféra alsó határszakasza a trüpusi övben 10km, a sarki övben pedig 8km is akár!


Ha már itt vagy megkérdezném tőled azt is, hogy a víz csökkenésével a hőmérséklet változik-e!


Azért kérdem, mert a tankönyvben az van írva (bioszférát tanuljuk jelenleg), hogy a hidroszférában a vizek magas hőmérséklete szab határt, ami 1.5-15km mélységben meghaladja a +100Celsius fokot! De én meg anno úgy tanultam, hogy Kb. 10 méternél, vagy lejjebb a hőmérséklet állandóan +4 celsius függetlenül a külső környezeti viszonyokkal szemben (szal ha 50 fok van akkor is 4 fok, ha -50 akkor is, csak most nem tudom , hogy 10 méternél, de most nem az a lényeg eme kérdésnél)!


Válaszod előre köszönöm!

2011. ápr. 3. 20:14
 3/5 dellfil ***** válasza:

Azt jól tudod, hogy bizonyos mélységtől (ezt hívják fagyhatárnak kb. 1-2 méter mélység) kezdve álandó a hőmérséklet, függetlenül az időjárástól. Ez csak nagyon kis mélységig van így. Kb. 50- 100 méterig. Gondolj a télen-nyáron jéghideg ártézi vizekre.

Egy bizonyos mélységtől kezdve emelkedő tendenciát mutat lefelé haladva a hőmérséklet. De álljon itt:

[link]

Ha a "wikiben" nem bízol (gyakran sajna jogosan)

[link]


dellfil

2011. ápr. 3. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Akkor egy 3 Celsius/100m-es átlaggal ha számolunk, akkor 10 km-nél ez 300 fok akar lenni? nagyon kösz az infót, ennyivel is okosabb lettem! :D
2011. ápr. 3. 21:47
 5/5 A kérdező kommentje:
Oh, bocsi, hatalmas hülyeséget írtam, dehogy is, az előző átlaggal számítva 27 celsius van 1 km.-es mélységben, ha jól számolom!
2011. ápr. 3. 21:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!