Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet a hőkapacitás állandó...

Lehet a hőkapacitás állandó nyomáson Cp és állandó térfogaton Cv független a hőmérséklettől? És ha igen akkor miért?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 3. 13:01
 1/3 Silber ***** válasza:

Cp és cv függ a hőmérséklettől. A számolások esetén ezek értékeit sokszor lineárisnak szoktuk venni, hogy egyszerűsítsük a számolást. De ez nem fedi a valóságot.

[link]

A kettőt pedig ne keverd össze. Ha egy rendszer izobar és elkezded melegíteni, akkor térfogatváltozás fog fellépni. Ez fordítva is igaz, ha van egy izochor (állandó térfogatú) rendszered és annak hőt adsz át, változni fog a nyomása. Nincs olyan, hogy egy rendszer izobár és izoterm is egyben, ha változtatod a hőtartalmát.

Mellesleg a hőkapacitás definíció szerint: bevitt hő/(egység*egységnyi hőmérsékletkülönbség), tehát c=q/molK ha mólra vonatkoztatjuk. Mint látható, ez függ a hőmérsékletKÜLÖNBSÉGTŐL, mivel szavakkal megfogalmazva ez annyit tesz, hogy mennyi hőt kell közülnünk 1 mol (vagy 1 g, ki milyen egységet használ) anyag 1 °C-kal történő felmelegítéséhez (1°C hőmérsékletkülönbség megfelel 1K hőmérsékletkülönbségnek, azaz ∆°C=∆K).

2011. ápr. 3. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Igen, a kettőt külön-külön értettem, tehát Cp és Cv, az egyik állandó nyomáson másik állandó térfogaton. Azt is tudom hogy a C=q/ΔT, de a könyvemben (fizkém) az izobár állapotváltozásnál ezt írja:

"ΔH=∫Cp(T)dT [az integrál T1től tart T2ig], majd azt írja hogy ha Cp nem függ a hőmérséklettől akkor az integrál egyszerű: ΔH=Cp(T2-T1) formulát eredményezi."


Ezért nem értem hogy mi az hogy "ha" független a hőmérséklettől? Az hogy lineárisnak veszik az értékeit mire gondol?

2011. ápr. 3. 13:56
 3/3 Silber ***** válasza:

Igen, arra utal. A nem függ a hőmérséklettől ezesetben azt jelenti, hogy a cp/cv értéke ugyanakkora ha 0°C-ról 1°C-ra emeljük az anyag hőmérsékletét, vagy ha 99°C-ról 100°C-ra. Tehát az értékük konstans. Mivel nem kell külön integrálni a cp/cv függvényét (mert konstans), így az egész integrál kiesik (pontosabban egyszerűsödik). Ugyanis:

Integrál(T1->T2)(cdT)=c*(T2-T1)

2011. ápr. 3. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!