Mi okozza azt, hogy az atomban az elektron felhő/ felhők szabályos alakzatokat vesznek föl (Pl. Sujzó, korong, gömb stb. ) nem pedig egy szabálytalan összevisszaságot alkotnak?
nem vesznek fel szabályos alakzatokat, hanem összevissza mozognak.
a szabályos alakzatok, amikre te gondolsz, azok az elektronpályák, amikenek az a meghatározása, hogy a tér azon pontjai, amiken az eletronok megtalálási valószínűsége legalább 90%. azaz nem ott vannak, de ha keresni akarsz egyet, akkor itt van értelme.
hogy értsd a különbséget:
ha csinálunk egy pillanatfelvételt Budapestről a levegőből és neked tippelnek kellene, hogy hol vannak olyan emberek ezen a képen, akik állnak egyhelyben, akkor persze bárhol lehetnek ilyen emberek, ha tippelni pl. buszmegállóra, villamosmegállóra, gyalogátkelő hely elötti járdadarabra stb. érdemes, mert ezeken nagy valószínűséggel ácsoroghatnak emberek.
az alakjuk meg tulajdonképpen térbeli állóhullám.
találtam neked képeket.
ezek valójában egy dob membránjának állóhullámai, de már itt is látszik, hogy baromi trükkös mintákat tudnak felvenni, hát még, ha hozzáadsz plussz egy dimenziót...
Rosszul fogalmaztam ezek szerint.
Akkor úgy kérdem, hogy mi az oka annak ,hogy az elektronok úgy mozognak ( már hogyha egyáltalán mozognak) ,hogy ijen trükkös formályúak elesznek az atompályák. Pl. lóhere.
leírtam, térbeli állóhullám.
annak ezek az alakjai. pontosabban ezek a csomófelületek.
ha megnézed a linkelt ábrákat, akkor vannak olyan pontok a membránon, amik nem mozognak. ezek a csomóvonalak (síkon), "térbeli rezgésnél" ezek felületek, illetve a 90%-os szabály miatt "adott vastagságú felületek". ezek az elektronpályák. illetve ezeket nevezzük annak.
hogy miért pont ilyen frekvenciákon "rezegnek" az elektronok, az már nagyon messzire vezet.
01:11 -ezzel az állításoddal ,hogy azért mozoknak mert taszítják egymást vitatkoznék.
-Az atomban nem taszíthatják az elektronok egymást ugyan is ott elvesztik a töltésüket mert a pozitív mag leárnyékolja azt. Ezt bizonyítja az is ,hogy az atom elektromosan semleges. Ha nem így lenne akkor nem hinném ,hogy meg tudnám fogni most a bögrét amiből a kávét iszom.
De tételezzük föl ,hogy valóban a köztük lévő taszítás miatt mozognak mert így lökdösik egymást.
De akkor mi a helyzet az egy elektronos hidrogénnel, annak mért mozog az elektronja? Mert ennek a gondolatmenetnek az alapján nem mozoghatna mert ahoz legalább két elektronja kellene ,hogy legyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!