Létezhet olyan hely az űrben, ahol más sebességgel telik az idő?
Van olyan, ahol lassabban, mert a Földön a Nap és a Föld gravitációja, illetve a Föld sebessége is lassítja az idő telését. De olyan hely, ahol kétszer olyan gyorsan telne, olyan nincs.
Olyan viszont van, ahol szinte megáll.
A foton (fény részecske) nem mozoghat gyorsabban a fénysebességnél. Ezt tisztázzuk.
2
Minnél nagyobb gravitációs tér annál lassabban telik az idő, persze ezt a megfigyelő nem észlelheti közvetlenül, csak mérések által.
Előzőre:
Foton sebessége se lassabb, se gyorsabb nem lehet fénysebességnél. Csak fénysebességnél létezik. Valamilyen közegben nem a fotonok sebessége lassabb, hanem a fény terjedési sebessége, mert a fotonok nem egyenes vonalú mozgást végeznek.
Einstein relativitáselmélete szerint az idő nem állandó, a sebesség illetve a gravitáció lassíthatja. Elmélete szerint tehát szinte mindenhol máshogy telik az idő. Még egy tömbházban a 10. emelet és a 2. emelet között is máshogy, csak olyan nagyon-nagyon kicsi az eltérés, hogy elhanyagolható. A nagy időlassulás fénysebesség közelében következik be, ha pl. a fénysebesség 99,9%-val haladunk, ELMÉLETBEN 150 földi év nekünk 1 hét lesz.
Vicces de a válasz ha nem is erre akart utalni a kérdező adja magát:
ha egy űrhajó fénysebességgel mozog (és most csak elvi szinten és nem megyek abba bele, hogy lehet vagy nem lehet, és ha az időtorzulást sem számoljuk mert nyilvánvalóan a relativitás elméletből kifolyólag nem ezt az eredményt kapnánk) egy vektoron akkor ha vele szemben jön egy foton annak a sebessége a fénysebesség kétszerese lesz az űrhajón lévők számára.
másik és "kicsit életszerűbb" megközelítés ha egy űrhajó a fénysebesség felével megy akkor ha figyelembe vesszük a relativitás elméletet kb fele olyan gyorsan fog telni az idő nála, és ha szembe jön vele egy foton akkor értelmezhetjük úgy hogy a fénysebesség két és félszeresével jött szembe vele.
Mellesleg a kérdésre válaszolva ennek még csak a felszínét kapargatjuk és a fény működését fele annyira sem értjük mint ahogy az okos emberek beállítják (itt mindenképpen a tudósokra utalok, és nem az előttem szolokra akik a tudósok eredményeit használják, mellesleg énis azt teszem nagyrészt)...
Szóval ha egy másik nézőpontból nézzük és feltételezzük hogy a mi 3 dimenzióban érzékelt világegyetemünkben (itt az észlelés korlátait emelem ezzel ki), valami okból kifolyólag 2* lassabban telik az idő (amit nem is érzékelhetünk hiszen számunkra az a normális, és a szomszéd galaxisban is az a normális, és minden általunk érzékelt helyen az a normális, így nem állíthatjuk hogy nem így van), akkor ha találunk egy helyet ahol ez az ok nem áll fent ott biztosan 2* olyan gyorsan telik az idő.
Ha pedig valami a fotonok sebességére van ilyen hatással (ugyanúgy nekünk az a normális és nem tudunk mást elképzelni, ami nem jelenti azt hogy nem így van), akkor ott 2 gyorsabban fognak mozogni a fotonok de a lényeg hogy ebben az esetben nem fog ott 2* gyorsabban telni az idő... vagy igen. .D
Ezek nem feltétlenül függnek úgy össze ahogy most gondoljuk hiszen lehet az összefüggés csak abban az extrém esetben áll fent amit mi állandóan érzékelünk.
Összegezve nagyon valószínűtlen és elképzelhetetlen, szóval nem lehetetlen!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!