Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért fagy meg a kis keresztme...

Robertpoulsen kérdése:

Miért fagy meg a kis keresztmetszeten gyorsan kiáramló sűrített levegő?

Figyelt kérdés
2011. márc. 19. 14:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

a gáz megfagy? nem is tudtam.


Amúgy nem fel kellene melegednie a belső energia és a surlódás hatására a részecskék között?

2011. márc. 19. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Ez így kicsit extrémnek hangzik, de az tuti hogy ha hirtelen esik a nyomás akkor lehűl a gáz. (pl szódáspatron) Hirtelen növekedésnél meg melegszik. Termodinamika témában keresgélj.
2011. márc. 19. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Az adiabatikus állapotváltozás az ami hasonló ehhez, de az biztos, hogy hő keletkezik. Pl: a biciklipumpa pumpálásakor a kerék felmelegszik mert nagy a nyomás és a gáz nem tudja leadni a belső energiáját a környezetének, ezér melegszik. Biztos hogy felmelegszik...
2011. márc. 19. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
a Bernoulli törvény azt hiszem megoldás a kérdésedre.
2011. márc. 19. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem fagy meg, de lehűl.

A sűrített levegőnek ki kell áramlani a normál 101 kPa (1 atm) légköri nyomásra, akkor munkát végez, és ehhez a munkavégzéshez a belső energiáját használja, azaz hőtartalma rovására végzi el azt a térfogati munkát, ami a kiáramláshoz szükséges...

2011. márc. 19. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
Szerintem is a Bernoulli törvény lehet, amely szerint a gyorsan áramló levegő nyomása lecsökken. A lecsökkenő nyomás pedig a gáztörvények miatt hőmérséklet csökkenést eredményez. Bár nehezen tudom elképzelni azt, hogy ez olyan mértékű lenne, hogy a levegő megfagyna. A nitrogén és az oxigén olvadáspontja nagyon alacsony, ráadásul a lecsökkent nyomás miatt ez még lejjebb tolódik.
2011. márc. 19. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
De nincs hőcsere a környezettel. Nem tudja leadni a nyomásból származó hőmennyiséget ezért felmelegszik, a részecskék közötti surlódásról nem is beszélve.
2011. márc. 19. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"De nincs hőcsere a környezettel. Nem tudja leadni a nyomásból származó hőmennyiséget ezért felmelegszik, a részecskék közötti surlódásról nem is beszélve."


Dehogy melegszik. Lehűl. Így működik a hűtő is...

2011. márc. 19. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Nem a levegő fogy megfagyni, hanem a lehűlt gáz hatására a levegő (gondolom, oda áramlik ki a te sűrített levegőd) páratartalma. Én is szórakoztam ezzel, amikor volt itthon ilyen "izé".
2011. márc. 19. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Egy 20 bar nyomás alatt álló tartály leeresztő csapja szokott befagyni leeresztéskor. A levegő biztosan lehül mivel megfagyasztja a sűrített levegőben lévő párát.
2011. márc. 19. 17:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!