Mi a különbség a közömbösítés, és a semlegesítés között?
Nem ugyanaz a kettő. Ha mondjuk 100 cm3 0,1 mólos sósavoldathoz 30 cm3 0,1 mólos NaOH oldatot öntesz, akkor ez a 30 cm3 NaOH a sósavból is 30 cm3-t fog közömbösíteni, de az oldat összességében savas marad, mert ugye ott van a maradék 70 cm3 sósav. Tehát ez közömbösítés. De ha a sósavadhoz 100 cm3 NaOH oldatot öntesz, akkor az mind a 100 cm3 sósavat "kioltja", vagyis az oldat semleges lesz, így ebben az esetben már semlegesítésről beszélünk.
Huh, remélem érthetően fogalmaztam.
Leírom érthetően. A sav-bázis reakcióknak (ilyen szempontból) két fajtája van:
- Közömbösítés
- Semlegesítés
Tegyük fel, hogy 1 mól sav és 1 mól lúg reagál egymással, tehát nem marad vissza egyikből sem.
Semlegesítés esetén az összeöntés utáni oldat kémhatása 7, tehát semleges lesz.
Közömbösítés esetén is lejátszódik a sav-bázis reakció, viszont a visszamaradó oldat pH-ja nem lesz semleges. Ennek az az oka, hogy a keletkező anyagok vízben oldódva eltolják azt (savas, vagy lúgos irányba). Ezt hívjuk savas/lúgos hidrolízisnek.
Semlegesítés akkor történik, ha erős sav erős lúggal (vagy gyenge sav gyenge lúggal, amelyek sav/bázisállandója nagyon közel esik egymáshoz) reagál sztöchiometriai arányban.
Pl.:
HCl + NaOH -> NaCl + H2O
H2SO4 + 2KOH -> K2SO4 + 2H2O
Közömbösítés történik:
CH3COOH + NaOH -> CH3COONa + H2O (lúgos hidrolízis)
HCl + NH3 -> NH4Cl (savas hidrolízis)
Valóban, én naív :)
Ebben az esetben közömbösítés a kasztrálás, semlegesítés pedig az öt év szigorított golyózápor.
Mivel a természettudományok közt tette fel a kérdését a kérdező, gyanítható, hogy a savak illetve bázisok közömbösítésére gondol.
Kicsit túlkombináló válaszok után szeretném megnyugtatni a kérdezőt, hogy a közömbösítés, illetve semlegesítés szinonim fogalmak a kémiában és az oldat semleges kémhatásúra "hozását" célozzák.
Másmódon fogalmazva a 7-es vagy 7 körüli pH elésrése a cél. Természetesen a végeredmény függ attól, hogy a folyamatot egy jól kalibrált pH-mérővel kontrollálom, vagy esetleg csak indikátor áll a rendelkezésemre, melynek átcsapási tartománya esetleg nem 7. Mivel a pH skála logaritmikus, nagyot indikátor alkalmazása esetén sem tévedek.
A cél tehát a semleges kémhatás, függetlenül attól, hogy ez ekvivalens mennyiségű reagenst kíván-e vagy sem, és függetlenül attól, hogy erős savból (bázisból) vagy gyenge savból (bázisból) indultunk ki.
De a semlegítés, és közömbösítés között az égvilágon semmi különbség nincsen.
Hát, meg kell, hogy cáfoljak mindenkit.
A közömbösítés az a savak és bázisok között lejátszódó kémiai reakció, amely során só és víz keletkezik.
A semlegesítés az, amikor egy erős sav és egy erős bázis sója semleges, tehát a közömbösítés egyik fajtája.
Közömbösítés: olyan kémiai folyamat, melynek során klasszikus sav és klasszikus bázis reagálnak egymással, és só + víz keletkezik.
Semlegesítés: Olyan közömbösítés, ahol a folyamat végén (pH=7) semleges kémhatás lesz.
Mi ezt most vettük, a tanár így diktálta nekünk. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!