Ez melyik csillag? (Kérdésed túl rövid, a magyarázatod hosszú. )
Ezen az oldalon a "select from map" opcióval válaszd ki, hol voltál, amikor láttad a csillagot,
Majd a "Whole sky chart" opció alatt üsd be a dátumot, amikor láttad, és láthatod, hol és melyik csillag volt fenn.
Azért, mert egy csillag a ház sarkának irányában látszik, attól még nem sarkcsillag. :-)
Amit te láttál, és még láthatsz is egy darabig minden napkelte előtt, az nagy valószínűséggel a Vénusz bolygó. Nem sarokbolygó! :-)
Ez olyan vicces:D Csomó helyről hallom, hogy "ez a Sarkcsillag, ez a legfényesebb! Vagy ez az Esthajnalcsillag? Vagy a kettő ugyanaz?" Általában ezt a kettőt ismerik és keverik rendesen őket. Aki nem ismeri a csillagokat, hajlamos minden csillagra azt mondani, hogy az a Sarkcsillag vagy az a Vénusz.
A Vénusz vagy Esthajnalcsillag valójában bolygó, azért látszik olyan fényesnek, mert sűrű gázfelhő takarja, ami erősen visszatükrözi a Nap fényét. Hajnalban és késő este gyakran lehet látni, sosincs túl magasan. Ha sokat figyeled, arról is megismerni, hogy máshogy változtatja a helyét, mint a csillagok.
A Sarkcsillag a Kis Medve csillagkép "farka", a legfényesebb csillaga. Nem túl fényes egyébként, de az a különlegessége, hogy az északi égi pólus (ez az északi irány égre vetítését jelenti, vagyis ha folyamatosan ebbe az irányba mész, akkor a földrajzi sarkponton találod magad, ami a Föld forgástengelye) csak egy fokra van tőle, tehát gyakorlatilag ez az a csillag, ami körül az összes többi forogni látszik, és jelzi az északi irányt. Ez nagyon hasznos, ha a csillagok alapjá akarsz tájékozódni. Ne keverd össze az Esthajnlacsillaggal, ami valóban a legfényesebb jelenség (a Nap meg a Hold után persze) de nem csillag. A Sarkcsillag nem szembetűnően fényes.
"...azért látszik olyan fényesnek, mert sűrű gázfelhő takarja, ami erősen visszatükrözi a Nap fényét..."
Én inkább azt mondanám, hogy azért látszik olyan fényesnek, mert közel van :P
(A Szaturnusz is sűrű felhővel borított bolygó, és mégsem olyan fényes, illetve a Hold fényesebb, pedig ott nem igazán van felhő...)
Persze az igaz, hogy az égitestek fényvisszaverő képessége nem egyforma, de azért itt, a mi esetünkben a távolságnak van ebben jelentős szerepe (Az esetek többségében a Vénusz a Hold utáni legközelebbi égitest) ...
maci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!