Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan jött rá Archimedes...

Hogyan jött rá Archimedes arra, hogy a király koronája nem színaranyból van? (itt olvastam róla: www.tananyag. Almasi.hu/ojudit/Tudosok/Tudosok/archimedesz. Htm )

Figyelt kérdés

Azt értem, hogy minden test annyival lesz könnyebb a vízben, mint az általa kiszorított víz súlya.

De ettől még honnan tudta Archimedes, hogy a koronában ezüst is van?

Ha beleteszek 50 liter vízbe egy 10X10X10 cm3-es aranykockát, egy másikba pedig egy ugyanekkora méretű ezüstkockát, akkor nem ugyanannyi vizet fognak kiszorítani?


Nem vagyok egy fizikus, de szerintem pl. egy strandlabda többet szorít ki, mint egy fél tégla (holott a súlyban a labda sokkal könnyebb)!

Akkor most hogy van ez a térfogattal?


2011. márc. 1. 15:53
 1/6 anonim ***** válasza:
lemérte a koronát, mondjuk legyen x kg. aztán beletette színültig megtelt kádba, és a kiömlött vizet is megmérte, és nem egyezett nyilván a 2 szám :)
2011. márc. 1. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
az a helyzet, hogy a matek és a fizika a leggyengébb pontom. Tehát valami szájbarágósabb választ talán jobban megértenék...
2011. márc. 1. 16:13
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

én sem egészen értem, de ennél egyszerűbben nem tudom nagyon elmagyarázni :D vagy a magyarázat is érdekel, hogy miért? na azt végképp nem tudom. szóval:

lemérte a koronát egy mérlegen, X kg lett a súlya. utána egy X kg súlyú színarany tárgyat beletett egy színültig megtelt kádba, amiből összeszedte a kifolyt vizet egy edénybe. az edény vizet szintén lemérte mérlegen, Y kg lett a súlya. és a végén összehasonlította a 2 eredményt, és valószínűleg Y kevesebb lett, mint X. lehet nem így van :D

2011. márc. 1. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha a korona színaranyból volna, éppen annyi vizet nyomna ki, mint egy ugyanolyan súlyú feldolgozatlan aranyrög. De ha az arany más (könnyebb)fémmel van ötvözve, mialatt a kész korona súlya azonos a királytól kapott aranytörmelék súlyával, akkor a térfogata nagyobb lesz (több vizet fog kiszorítani).

Mivel Hieron király új koronája nagyobb térfogatú volt, mint kellet volna lennie ha hamisítatlan aranyból lett volna, az aranyműves kicsinyég megszőkítette a kapott nyersanyagot, bár a súlya nem változott.

Tehát a korona súlya és térfogata közötti összefüggésből (ami tuladonképpen a sűrűség)lehetett rájönni a hamisításra."Ritkább" volt az a korona!

2011. márc. 1. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Maradjunk 10x10x10 cm élméretű kockádnál.

Az egyik aranyból van, a másik ezüstből.

Valóban mind a kettő 1 dm3 azaz 1 kg vizet szorít ki (ha a víz sűrűségét 1 kg/dm3 nek veszem)


És megmérem a két kockát, az arany az 19,3 kg az ezüst pedig 10,5 kg.


Azaz ha a király 1 dm3 vizet kiszorító koronája 19,3 kg, akkor színarany. Ha kevesebb, akkor nyilván hitványabb fém is van benne...

2011. márc. 1. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

:-)

Heuréka!

végre megértettem :-)

köszi mindenkinek!

2011. márc. 1. 17:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!