Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a "fekete-test sugárzás"?

Mi az a "fekete-test sugárzás"?

Figyelt kérdés
Mit jelent a fekete-test sugárzás? Egyáltalán mi az a fekete test, és mit jelent az, hogy sugárzik. (Lehet hogy hülyék a kérdéseim, de csak 8.-os vagyok) Köszi előre is!
2011. jan. 23. 18:28
 1/7 anonim válasza:
45%

Ezt bemásoltam:


A feketetest-sugárzás olyan képzeletbeli testnek – az abszolút fekete testnek – a sugárzása, amely az elektromágneses sugárzás minden hullámhosszát képes elnyelni vagy kibocsátani; így idealizált elméleti alapot ad az anyag és a sugárzás kapcsolatának vizsgálatához.


De egy krva szót nem értek belőle. :D

2011. jan. 23. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ezért kérdezem én is itt meg, mivel 8.-osként nem értem az ilyen dolgokat. (Számomra a fény interferenciája is "felfoghatatlan" :)


Szóval azért gondoltam, ha valaki érti, tudja, és el tudná magyarázni érthetően.....

2011. jan. 23. 18:41
 3/7 anonim ***** válasza:
80%
minden reá eső energiát elnyel, és ugyanezt vissza is sugározza. idealizált, mert ilyen nem létezik. Ez miatt csak ún. szürke-testekről beszélünk.
2011. jan. 23. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Létezik olyan, ami jól közelíti ezt: egy üreg, aminek a belseje fekete anyaggal van kibélelve, ami ráadásul fordos, tehát nem visszafelé veri a fényt, hanem oldalra. Ha egyszer bejut a fény, a fekete falak között pattog egy kis része, míg el nem nyelődik.


A feketetest sugárzás ennek az üregnek a sugárzása.

Ez abból adódik, hogy az üreg felmelegszik, és maga is elkezd sugározni. Ezt hiába nyeli el az üreg bármelyik része, mert minden rész maga is sugároz - tehát ez a sugárzás ki fog jutni az üregből.

2011. jan. 24. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
...az interferenciát kérdezd meg külön.
2011. jan. 24. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válaszolók, már írták de had próbáljam meg érthetőbben:

Először is mi az a sugárzás:

ebben a kérdésben az elektromágneses sugárzásnak van jelentősége. Az elektromágneses sugárzást általában fel szokták bontani több részre mint pl: Gamma,Röntgen,UV,Látható fény,IV,rádió hullám.

Ezek gyakorlatilag fotonsugárzások, a különbség csak az energiájukban van. Gamma a legnagyobb energia, értelem szerűen a rádió a legkisebb.

Minden test aminek van belső energiája kibocsát valamilyen elektromágneses sugárzást. Pl. a szobádban a bútorok InfraVörösben sugároznak, a kohóban a vas meg látható fény sárgás vörös tartományában.

egyszerűen fogalmazva valami minél melegebb, annál nagyobb energiájú sugárzás fajtát bocsát ki, minél hidegebb annál kisebb energiájút.


A fekete test:

Abszolút fekete testnek az olyan testeket szokták nevezni, amely az össze a felszínére jutó fotont elnyeli, majd termalizálva visszasugározza. Ez virágnyelven azt jelenti, hogy az általa elnyelt fotonoknak ugyebár van valamennyi energiája, ezt az energiát, át lehet számolni hőmérsékletbe, ugyanis az energia és a hőmérséklet ekvivalens. És minden hőmérsékleti tartományhoz tartozik egy Plank görbe, és ezt fogja visszasugározni a fekete test.


ebből máris látszik, hogy az abszolút fekete test-nek semmi köze a test színéhez !!!!!!!! Lehet az zöld kék vagy hupilila is ha Plank görbét sugároz vissza az fekete test.

Nem tudom egyszerűbben leírni,ha van egy abszolút fekete tested, arra rávilágítasz mondjuk egy UV lámpával, akkor az a fekete test elnyeli azt a sugárzást, majd visszasugározza azt az energiát úgy, hogy lesz benne gamma, röngen, UV látható fény, iV, és rádió is ezek eloszlását pedig a Plank görbén lehet ábrázolni.


Kísérletileg tényleg lehet jól szimulálni ezt egy üreges testtel, de pl megfelelő fekete test a 6000 fokos nap felszíni plazma is, a különbség csak annyi, hogy ott nem lehet már elkülöníteni az üreg falát, és az üreget, mert mindkettő a plazma maga, mégis termalizált görbét sugároz, méghozzá 6000 +pár száz fokosat, ezért az is fekete testnek tekinthető.

2011. jan. 24. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

KÖSZÖNÖM SZÉPEN (AZ UTOLSÓ VÁLASZOLÓNAK NAGYON!)

Ez így már elég érthető volt, és azt hiszem, hogy a lényegét tényleg sikerült megértenem! Köszönöm nagyon... :)

2011. jan. 24. 21:23

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!