Mit értünk kémiai számításokban azalatt, hogy egy sav semlegesítése?
Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy kémiai számításokat csinálok, és a feladat végén ki kell számolni, hogy a termelődött sósavat (HCl)-t hány g NaOH oldat semlegesíti. Na, és ez mit jelent? Mit ért semlegesítés fogalma alapján?
Hogy kell ezt számolni? (itt nem az általam felhozott konkrét példára gondolok, hanem úgy általában.)
Köszi előre is!
Összefoglalva:
Léteznek savak és lúgok. A savak pH értéke 0-7, míg a lúgoké 7-14 tartományba eshet. A sósav (HCl) savas, míg a nátrium-hidroxid (NaOH) lúgos kémhatású. Tehát nem lehet azonos a pH-juk.
Semlegesítés alatt azt értjük, amikor annyi savat adunk bizonyos mennyiségű lúghoz (vagy fordítva), hogy az összeöntés után a keletkező oldat pH-ja 7 legyen, vagyis semleges. A feladat alapján középiskolás vagy, így csak erős savakkal/bázisokkal számoltok. A sók hidrolízisének itt nincs jelentősége.
A HCl és az NaOH esetén szerencséd van, mert ekvivalens mólszámok esetén (ugyanannyi mól HCl-t ugyanannyi NaOH-val összeöntve) semleges oldatot kapsz. Tehát ha kiszámolod az egyik oldatban a sav vagy bázis anyagmennyiségét, akkor csak ugyanannyit kell hozzáadni a másikból.
"Semlegesítés alatt azt értjük, amikor annyi savat adunk bizonyos mennyiségű lúghoz (vagy fordítva), hogy az összeöntés után a keletkező oldat pH-ja 7 legyen, vagyis semleges"
Te komolyan nem érted hogy ez nem igaz? A szóda 2NaOH +H2CO3- ból áll! Addig adod a savat míg az oldat semleges lesz? Azért gondolkozhatnál! Nem hallottál ekvivalens mennyiségekről? Eltérő sav és lúgerősségű anyagok vegyítésekor nem lehet 7pH-t kapni!De minek is kellene?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!