Miért van az hogy ha egy papírlapra ráteszünk egy tárgyat és lassan húzzuk a tárgy vele együtt mozog, de ha gyorsan megrántjuk, ki tudjuk húzni a papírt anélkül hogy a tárgy elmozdulna?
"nincs ideje átvenni a sebességét"
Érdekes megfogalmazása a súrlódási erőknek.
Ami történik, hogy lassan húzva nem fejtesz ki akkora erőt, hogy az meghaladja a test tapadási súrlódási erejét, így az eredő erők a testre 0. Ha hirtelen rántod meg, nagyobb erőt fejtesz ki rá, ami meghaladja már a tapadásit, az eredő erők a testre nézve nem 0 lesz, emiatt elkezd gyorsulni, majd leesik a lapról.
Szerintem inkább azért nem mozdul, mert a tehetetlensége legyőzi a surlódási erőt, ami a laphoz tapasztja... de lehet, hogy tévedek.
A surlódási erő lefelé hat, azaz a lapra nyomja rá a tárgyat. Nem látom be, hogy ez miért akadályozná a mozgásban.
A tehetetlenségi erő viszont annál inkább, mivel ez megpróbálja megtartani a tárgy 0 sebességét, azaz ott szeretné marasztalni...
Amikor megkezdjük a lassú húzást, akkor a húzóerő lineárisan növekszik. Abban a pillanatban, amikor ez az erő eléri a papír és az alatta levő felület között működö tapadási surlódási erőt, megmozdul a test. Ha ezután az egyenletes mozgást kívánjuk fenntartani (ideális eset), akkor a kezdetben kifejtett erő hirtelen visszaesik, épp akkorára, mint a papír és az alatta lévő felület között működő surlódási erő. A kísérlet egész folyamán a papíron lévő test együtt halad a papírral. Ennek oka, hogy a papír és a test között tapadási súrlódási erő működött. Annak feltétele, hogy a papír "kirántható" legyen a test alól, az hogy, a papír és a test között tapadási súrlódási erő helyett csúszási surlódási erő működjék. Ez az erő szintén úgy jön létre, hogy a papír és a test között a tapadási erő lineárisan nő, majd megindul a csúszás. Ha megindult a csúszás, akkor ki tudjuk húzni a papírt a test alól. Ha az erőviszonyokat megvizsgáljuk, akkor könnyen belátható, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a második esetben (azaz kirántáskor) nagyobb erőt kell kifejteni, mint lassú húzáskor. Hiszen lassú húzáskor van egy csúszási súrlódási erőnk (papír és az alatta lévő felület közt) ill. egy tapadási erőnk (test és papir közt). Kirántáskor a tapadási erő átmegy súrlódási erőbe, ekkor viszint az erő visszaesik. Kezdetben azonban mindkét esetben azonos a kezdőerő, hiszen két tapadási erőnk van. Összességében az erőkről nem sok mindent mondhatunk, ill. csak akkor, ha konkrét súrlódási ill. tapadási viszonyokat ismerünk.
Aminek jelentős szerepe van a kísérletben az az idő. Nagyon lényeges a test és a papír között működő súrlódási erő működési ideje. Minnél rövidebb ez az idő, annál kisebb lesz a test elmozdulása, mivel rövidebb ideig tart a mozgatás. (Nem lineáris kapcsolat).
A másik jelentős tényező a test tömege. Ha nagyobb a test tehetetlensége, akkor rövidebb idő alatt is végbemegy a papír kihúzása. Ez is könnyen belátható, hiszen a nehezebb testek sebességmegváltoztatása nehezebb feladat.
Tehát a kérdésre a válasznak 2 része van:
1. Súrlódási erő működési ideje jelentősen kisebb kirántáskor.
2. A test tehetetlensége jelentősen nagyobb, mint a papíré.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!