Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Három egyformán erős fiú...

Három egyformán erős fiú kirándult a tópartra, ahol két egyforma csónakot és két egyforma hosszú kötelet találtak. Mi lett a verseny végeredménye?

Figyelt kérdés
Az egyik kötél egyik végét a parton egy fáhot kötötték, a másik végét az egyik csónnakba lépő fiú vitte magával.A másik kötél egyik végét a parton maradó fiú fogta, a másik végével pedig a harmadik fiú szállt be a másik csónakba. A két csónakos fiú beevezett a tóba, amíg a kötelek engedték. Ezután elkezdődött a verseny. Mindhárom fiú teljes erejéből húzta a kezében levő kötélvéget, hogy minnél hamarabb a parthoz érjen. Mi lett a verseny végeredménye?
2011. jan. 8. 12:49
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
Én is egyetértek azzal, miszerint egyszerre érnek be. De ha így egyszerűbb megérteni, akkor nézzük meg mi történik azzal a kötéllel, amit a két kissrác húz. Az egyik kisrác az erejét nem arra fogja fordítani, hogy húzza a kötelet, hanem hogy megtartsa. De miért bonyolítjuk?
2011. jan. 8. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 Silber ***** válasza:

14:48: És ha nem lennél ennyire elfogult akkor láthatnád, hogy bár nem fejtettem ki, de ugyanezt mondtam én is...

"egyik kötélben sem tudok 10 kg. nál többet mérni"

Ezt én így fogalmaztam meg: "Tehát ezesetben Nem számít, hogy a buta tuskó, vagy a kissrác húzza."

A "kétszer gyorsabban haladtak" itt nem a fizikai, hanem a köznapi értelemben értendő (fele annyi idő alatt végeztek), ezt valóban kissé felemásan fogalmaztam meg.

Azért nyerne a második csapat, mert te meg sem elíted a kötelet, pedig az a kulcsmomentum. Állandóan csak az erőket szajkózod, pedig pont az esik ki az egészből.

14:55: De igen, kétszer gyorsabban fogy a kötél. Mivel mindkét végén húzzák, szedik be a kölykök! Tehát ha egy ember 1s alatt 1 m-t húz be, akkor 2 ember 1 s alatt 2 m-t fog behúzni. És 2/1 szerintem 2, ami kétszeres kötélfogyást jelent. Te 1/2-t írtál. Viszont ezesetben meg a kölyök-fa páros győzne, ami már egy harmadik (valótlan) eredmény lenne.

2011. jan. 8. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

De nem érted a problémát. A kötelet NEM TUDJA behúzni, mert a másik oldal ugyanakkora erővel ellentart. Ugye a fa esetében ez tiszta sor: a fa ellentart a húzásnak, és ennyi. Ha a fát kicseréljük egy fiúval, aki csak fogja a kötelet, akkor is a helyzet ugyan ez. Na most mivel a fiúk ugyan olyan erősek, ezért ennél nagyobb erőt már nem tud kifejteni. Ha tudna is, nem tudna gyorsabban húzni, mert akkor a csónakban álló nem tudna neki ellentartani.


Az erő nem esik, nem eshet ki, mivel az erő gyorsítja a hajót. a=F/m, s=a/2*t^2, ilyen egyszerű. Ugyanakkora az erő, ugyanakkora az idő is tehát.

2011. jan. 8. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
15:08-nak.. 14:48 vagyok. Azt hiszem mindketten elmondtunk mindent amit erről gondolunk (a kötélről azért ejtek szót az első kérdésben), én tartom amit én mondtam, Te tartod a tiédet, térjünk nyugovóra (bennem marad a kíváncsiság).
2011. jan. 8. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Silber ***** válasza:

"A kötelet NEM TUDJA behúzni". Miért ne tudná? Te hogy húzol egy kötelet? Megfogod és elszaladsz vele? Vagy amikor húzod akkor egyszerűen elvész az éterben a maradék?

Látom itt már nagyon az alaphoz kell nyúlni... Más aspektusból nézve:

Amelyik kölyök a fához van kötve, annak a kötél legvégéig kell elhúznia magát, mivel a fa nem gyűjti be a kötelet, csak áll mint f*sz a lakodalomban.

Viszont a kétemberes csapat esetén 1-1 embernek elég a kötél feléig eljutnia, mert a másikat a társa szedi be. Nem véletlenül csónak és part van a feladatban, ugyanis az egyik stacioner, míg a másik képes haladni.

2011. jan. 8. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Oké, akkor most gondold végig az életedet. Ugye ha számolunk erővel, akkor kijön, hogy ugyanannyi idő alatt érnek oda. Ha a te "elméletedet" vesszük, akkor viszont a másik gyorsabb. Na most a te szempontodból két helyes elmélet van, és ellentmondásra vezetnek. Akkor fel kell tenned magadnak a kérdést, hogy vajon az univerzum elárulta magát most ezzel a fizikapéldával, és minden esetleges és véletlenszerű, és nincs semmi ebben a világban amiben bízhatsz, VAGY esetleg a te elméleted hibás? Mert az erőkkel való számolás az biztos, hogy helyes, erről akárkit megkérdezhetsz aki egy kicsit is ért hozzá.
2011. jan. 8. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 Silber ***** válasza:

Na. Akkor egy utolsó postot belökök, és befejeztem. Biztos valahol elvesztem én is a saját mondandómban, mert közben mást tanulok. De akkor vegyünk mindent előről.

Az erők azonosak. F1=F2=F3=F4. A kötél hossza is azonos (l1=l2). A kölykök és a csónak tömege azonos, a kötélé elhanyagolható, a súrlódási erő nem játszik szerepet.

Az I. csapat: kölyök + fa.

A II. csapat: két kölyök.

Newton III. törvénye a hatás-ellenhatás törvénye. Az erővel akkora mértékű, de ellentétes irányú jön létre, amekkora rá hat. Tehát a fának is ugyanakkora erővel kell hatnia a csónakra, mint a parton álló fiúnak a kettes csapatból.

A lényeg a kötél, illetve a kötél mozgása. Vegyük úgy, hogy az erőhatások 100 N nagyságúak, a kötél 10 m hosszú.

Vizsgáljuk az I. csapatot. Tehát hogy elérjen a partig, addig neki 10m kötelet kell begyűjtenie a csónakba. A kötél pedig nem mozdul! Ha a kötelet egy kifeszített pályán tartanánk ezen 10 méteren, akkor bizony a középpontja mindíg ugyanazon helyen maradna.

Kettes csapat: két fiú. És mindkettő húzza maga felé a kötelet. Mivel az egyik a parton áll, így az ő helyzete stacioner (nem változik, állandó). Ezért mindenképp a csónakos fog mozdulni. Ha felbontjuk a mozgásukat:

Tfh. a parton álló csak tartja a kötelet, és csak a csónakos húzza. Ekkor a mozgásuk kvázi megfelel az első csapaténak, mintha ő is egy fához lenne kötve.

Ha a csónakos tartja és a parton álló húzza, akkor egy "inverz egyes csapatot" kapunk, de a helyzet ugyanaz. Viszont mindketten húzzák. Ha a kötél helyett egy rúd lenne (merev), akkor azt láthatnánk, hogy mindkét fél egyre közeledik a kötél középpontjához, és pontosan a par vonalában találkoznának. Tehát mi is történt? A csónakos 5m-nyi behúzással tette meg a 10m-es utat.

Van itt még egy fontos momentum, mégpedig az inerciarendszer. Mihez viszonyítunk?

Ha a kötélhez viszonyítunk, akkor a sebessége megegyezik az egyes csapatbeli emberével. Ugyanolyan gyorsan fog megérkezi a kötél feléhez, mint az ellenfele. v1=v2, t1=t2. s1=s2. Viszont ekkor a kettes csapat már a partnál van, mert csak 5m-nyi kötelet kellett beszednie.

Ha a parthoz viszonyítunk: s1=s2, mivel 10 m a megteendő út. t1=t2, mivel azonos idő alatt vizsgálunk (ameddig legalább egyik csapat elér a parthoz). Viszont v1~=v2!

Kétszerese lesz a sebessége az egyes csapathoz képest. Miért is? Mert csak 5 méter kötelet kellett behúznia a csónakba azonos idő alatt.

Láthatod, hogy a kötél mozgása a megoldás, amit te kapásból elvetettél.

Ez a feladat hasonló ahhoz a gondolatkísérlethez, mikor ketten álltok egymás mellett. de az egyik szállítószalagon. Ahhoz a felülethez képes amin álltok mindketten x m/s-mal haladtok. Viszont a szalagon levő sebességéhez még hozzáadódik annak haladása. Így hiába mutat azonost a sebességmérőtök, az egyikőtök akkor is el fog húzni a másikhoz képest.

2011. jan. 8. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

A feladat helyes megválaszolásához kevés adat ismert. A lérdés az, hogy mit értünk az alatt, hogy:"egyformán erős"


1. Eset: Azt értjük, hogy egyenlő erőkifejtésre képesek:

Erőkifejtésre akkor van szükség, amikor gyorsítás folyik, azaz 0 sebességről valamilyen v sebességre gyorsítanak. Ez természetesen a mozgás első szakasza. Az ehhez szükséges idő a két esetben megegyezik. Ez könnyen belátható: Az egyemberes kötélben legyen F-erő, ekkor a másik kötélben is F-erőnek kell lennie.(Nagyobb nem lehet, mert a hatás-ellenhatás törvénye értelmében így a kétemberes kötél esetén mindkét emberre F erő esik.) Ha pedig mindkét kötélben F-erő ébred, akkor azok megegyező gyorsulást létesítenek, így az idő megegyezik. A mozgás második szakasza egy egyenletes mozgás, amelynek sebessége szinén megegyezik. Az egyemberes kötél esetén legyen v. A másik esetben így az embereknél mérhető sebesség v/2, ill. v/2. Ezek összege szolgáltatja az eredő sebességet, ami így v. A sebességek megegyeznek, így a mozgás második szakaszában eltelt idők is megegyeznek. A mozgás harmadik szakasza a lassulás. A végsebességek megegyeztek, így a lassuás, azaz a harmadik szakasz ideje is megegyezik.

Tehát a helyes megoldás az, hogy egyszerre értek be.


Felmerülhet a kérdés, hogy melyik esetben fáradtak el jobban a fiúk. Vizsgáljuk meg a végzett munkát a két esetben:

Egyemberes esetben a munka W=F*s. Ahol s a fiú által behúzott kötélhossz. A kétemberes esetben ez a hossz már csak s/2. Így ebben az esetben a végzet munka F*s/2=W/2. Így a két fiú kevésbé fáradt el, mint a harmadik.

Továbbá felmerülhet az a kérdés is, hogy a kétemberes esetben miért nem képes a két fiú W-munkát végezni külön-külön. Erre van a 2. eset.


2. Eset: Azt értjük, hogy egyenlő munkavégzésre képesek, függetlenül a kifejtett erőtől:

Ebben az esetben a kétemberes kötélen a fiúk külön-külön W=F*s munkát végeznek. Igen ám, de a behuzott kötélhossz s/2. Ahhoz, hogy a szorzat állandó maradkon, az erő kétszeresére növekszik, azaz 2F.:

W=2F*s/2=F*s; összhangban a leírtakkal. Viszont ha 2F-erő hat, akkor a létesített gyorsulás a mozgás első szakaszábán kétszerese az 1. esetben lévőnek, így az idő felére csökken. Ennyi idővel hamarabb érnek be, feltételezve hogy v sebességig gyorsítanak. De megtehetik azt is, hogy ugyanannyi ideig gyorsítanak, ekkor 2v végsebességet ének el. Ekkor is rövidebb idő alatt érnek be, ebben az esetben az időeltérés attól függ, hogy a mozgás második szakasza milyen hosszú.

Tehát ebben az esetben a kétemberes csapat hamarabb beérhet.

2011. jan. 8. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Én mindenki okfejtését elfogadom, de nem TUDOM mi lesz a valóság...
2011. jan. 9. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Hűha, emberek. Micsoda "vitát" okozott a kérdés. Egyébként ezt egy hetedikes pályázatban volt. És ez a korosztály teljesen mást gondolt erről. Nem tudom, hogy jól-e. De az egyik kisdiák fejéből se pattant ki, hogy egyszerre érnek be. De igazatok van. (Egyébként ők úgy gondolkoztak, hogy biztos a "fás" nyer, mert ha egyforma erősek, akkor az aki a tóparton van, azt behúzza a tóba a csónakos, mert nem bírja megtartani, mert azért csónakban ül és nem csak kötélhúzás a földön) Kommentezhetitek ha valami eszetekbe jut. Egyik anyuka vagyok.
2011. jan. 9. 14:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!