FONTOS! A biológiai oxidáció során hogy jön ki az össz 38 ATP?
Igen, négy keletkezik, de a glikolízisnek is van két ATP (vagy GTP, már nem tudom, de mindegy is) igénye.
A terminális oxidációt úgy képzeld, hogy eddig tartott, amíg a bányából a szenet kifejtették, megtisztították és elszállították az erőműbe, most pedig bedobják a kazánba. (a hasonlat abban sánta, hogy a szervezet nem a szenet, hanem a hidrogént égeti el).
4-2 amit elhasznált.
A term. oxidációban meg protográdiens alakul ki, amit egy atp szintáz neveztű enzim arra használ, hogy ATP-t termeljen.
De bármely biokémia könyvet ha megnézel, ott szebben le van írva, mint ahogy el lehet mondani.
"elektronokat az elektronszállító rendszerek tovább viszik 3-szor és utána víz keletkezik."
Attól hogy le tudod írni egy mondatban, még egy baromi bonyolult folyamat, csak nagyon keveset ír róla a tankönyved. Egyébként sokkal összetettebb, mint gondolnád. Mellesleg egy folyamat energiamérlege nem függ attól, hogy hány komponen vesz részt benne.
Ez a szám nagyon elméleti, abból indul ki, hogy a keletkezett redukáló erő teljes mértékben képes kémiai energiává alakulni. Persze ez sosincs így:
a glikolízisnél képződő redukáló erő nem képes ugyanúgy hozzájárulni az ATP képzéshez, mert a citoszólból a mitokondriumba történő transzportsorán NADH-ból FADH2 lesz.. ilyenek a transzportmechanizmusok. Ezen kívül a mitokondrium belső membránjának két oldalán lévő proton gradiens, ami végül az ATP szintézist hajtja, számos egyéb folyamathoz is hozzájárul pl.: aktív transzportot hajt.
Az a baj, hogy az ATP képződés, és a cukor oxidációja annyira szét van kapcsolva, hogy nehéz 1:1-es összefüggést megállapítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!