Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet-e hurkapálcákból és...

Lehet-e hurkapálcákból és cérnából olyan merev testet építeni, melyben a hurkapálcák nem érintkeznek?

Figyelt kérdés

Pontosabban legyen bármely 2 pálca távolsága legalább 1 cm, és a cérnát csak huzalszerű rögzítésre lehet használni. Tehát nagy méretű csomót kötni és hasonlókat nem szabad. A pálcákat meghajlítani szintén nem szabad.


(Saját szerzeményű feladat, lehet rajta gondolkozni.)


2011. jan. 5. 23:46
 1/5 anonim válasza:

A feladatban a merev test fogalmát miképpen definiálnád?

Mechanika/Statika például megkülönbözteti a merev és a szilárd testeket:

a) A merev test olyan testmodell, amelyben bármely két pont távolsága állandó, terhelés hatására sem változik.

b) A szilárd test olyan testmodell, amely alakváltozásra képes.

Mivel kikötötted, hogy a rudak között 1cm távolság a minimum, ebből következhet, hogy kismértékű alakváltozás megengedett ?!

Feltételezem továbbá, hogy a pálcák a feladat megoldása érdekében nem hajlíthatók, tehát mindig egy egyenes mentén helyezkedik el minden pontja. :)


Azon az úton indulnék el, hogy a cérnából feszített, középpontosan szimmetrikus rácsszerkezetet kell képezni, a pálcikák térbeli elhelyezésével.


Ha mondjuk kis mértékű alakváltozás megengedett :), akkor az egyik tippem:

Két, a csúcsaiknál pálcákkal rendre összekötött, egymásban lévő szimmetrikus poliéder megfelelő lehet. A poliéderek éleit a cérnák alkotják, míg közöttük a távolságot a pálcák tartják, ezzel feszítve meg mindkét poliédert. Másként megfogalmazva olyan térbeli rácsos szerkezet, mely gömbfelületen héjat képez. A héj alakváltozása a cérnák feszítettségétől függ.


B.

2011. jan. 6. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Az "a" változatbeli definícióra gondoltam.
2011. jan. 6. 09:20
 3/5 A kérdező kommentje:
Ja, és elfelejtettem kikötni, hogy legalább 2 pálca legyen.
2011. jan. 6. 09:25
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha az a változat kell, akkor eleve nem értem a kérdést, mert a hurkapálca önmagában kis terhelés hatására hajlik. Ráadásul a cérna nyúlik. Tehát ha csak megfogsz egy hurkapálcát, az már önmagában nem felel meg a kritériumoknak. Szóval szerintem nem lehet.
2011. jan. 6. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Ez logikai feladat. Megfogalmazhattam volna absztrakt módon is, de úgy nem nem olyan érdekes. Tehát merevnek tételezzük fel a pálcákat és a cérnát is nyújthatatlannak.
2011. jan. 6. 11:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!