Mitől 2 dimenziósak a galaxisok?
Nem szó szerint értem, de mégis mitől van az, hogy a galaxisok, naprendszerek nem térbeli elrendezésűek? Úgy értem, hogy ha a nap közepébe (mint a naprendszer középpontjába), vagy galaxisok közepén lévő fekete lyukba felállítanánk egy koordinátarendszert, akkor csak x-y irányban vannak égitestek, z-ben nincsenek.
Illetve, az mitől van, hogy ha felrobban valami az űrben- mondjuk egy csillag-, akkor a robbanásból kiáramló anyagáram csak 2 irányba (egymástól ellentétesen) távozik és nem sugárirányban, magyarul mindenfelé?
Vannak térbeliek is - de ott sok az ütközés.
A robbanás is térbeli - de, ha egy gyorsan forgó test robban föl, akkor nyilván forgásirányban sokkal gyorsabban terjed szét.
a második kérdést nem értem, szerintem te ott elnéztél valamit. (rosszul értelmeztél egy ábrát)
az első kicsit trükkös, mert tényleg elvileg lehetne gömbszerű is, de a kialakulás olyan, hogy egy gáz és portömeg önmagát rendezi egy forgó, örvénylő "palacsintává" és abból lesz a galaxis.
hogy mitől forog, azt itt már egyszer leírtam, olvasd el itt (2008-06-18 09:44 válasz) az elgépelésekért bocsi.
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
egyébként vannak gömbszerű galaxisok is, de nem az a jellemző
dobjál egy vizzelteli lábosba amibe előzőleg megforgatod a vizet ill megkavarod szal dobjál bele párszem kb 8-10
borsot és meglátod hogy a centrifugális és centripetális erők miatt egy sikban fognak forogni és befelé igyekeznek a közepe felé ugy mint pl mi is befelé igyekszünk a fold középpontja feelé mikor forog a föld ez a gravitácio ha megálla föld forgása mi is könnyebbeek leszünk joval
"centrifugális és centripetális erők"
vagy az egyik, vagy a másik, a kettő egyszerre nemigazán.
centripetális erőről akkor beszélünk ha az inerciarendszer áll és abban van egy forgó mozgás, centrifulálisról meg akkor, ha az inerciarendszer forog.
a kettő egyszerre akkor lehet, ha a forgó rendszeren belül van egy másik forgó mozgás is pl. ülök a centrifugában (ekkor van számomra centrifugális) és pörgetem a kulcsomat az ujjamon (ebből van centripetális).
nálad viszont nem ez a helyzet.
a második kép az egy festmény, azt felejtsük. A másik kettő, meg ha megnézed, akkor ugyan az, csak más felbontás és valószínűleg más spektrum.
egyébként inkább az látszik, hogy ellentés irányban van egy-egy kifújódás (mintha rárógumit fújnál), meg a kettő közötti síkban egy gyűrű (de lehet, hogy csak két irányba csóva, nehéz megmondani)
konkrét válasz nincs, de leginkább nem szimetrikusak az ilyen robbanások. Vannak 3D-s modellek, azokból az derül ki, hogy már minimális kezdeti asszimetria (anyag, energia) is hatalmas eltérések hoz létre, pl. azért, mert ha egy irányba csak egy kicsivel is több anyag vetődik ki, akkor annak gravitációja már vonz magához több anyagot, amik elmozdulnak, és ezzel mégjobban felborítják a gravitációt, ami aztán mégtöbb anyagot mozgat meg és így tovább.
és akkor még olyanokat bele sem vettünk, mint korábbi napkitörések által kivetett anyag az űrben, meg ilyenek.
kb. nincs két egyforma. de gyakorlatilag egyik sem szimetrikus.
Én sem vagyok nagy szakértő a területen, de a galaxisok úgy tudom azért 2D-sak, mert forognak egy tengely körül, és tulajdonképpen a centrifugális erő lapítja ki koronggá a galaxist. Gondolj a jégtáncosra: Amikor gyorsan pörög, a kezei közel vannak, behúzva a testéhez. Ezen úgy tud lassítani, ha széttárja a karját, amire egyébként a centrifugális erő is kényszeríti. Tulajdonképpen a galaxis egy szétlapított, szétnyújtott gömb.
A második kérdésednél csak sejtem, hogy mire gondolsz. Arról a jelenségről beszélsz, amikor egy fekete lyuk hirtelen nagyon sok anyagot nyel el, és a "tetején" és "alján", a forgástengelye mentén anyagot és energiát lövell ki magából. Ez is a forgásból következik. Először is: az anyagkilövellés azért következik be, mert olyan erős a gravitáció, hogy egyszerűen túl nagy hévvel ránt magához túl sok anyagot, és egy része "kiloccsan". Mint amikor az ember tűzoltó-fecskendővel próbál vizet tölteni egy pohárba.
Az a furcsa két, tengelyirányú sugárnyaláb pedig a megpörgetett kilövellés. Tulajdonképpen azok egyfajta spirális sugarak, amelyeket a fekete lyuk forgása és a tér torzulása hoz létre. Azt hiszem ezt a jelenséget hívják gamma kitörésnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!