Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gravitáció lassítja az időt?

Gravitáció lassítja az időt?

Figyelt kérdés

A tudomány már kísérletekkel bizonyította, hogy a gravitációs tér igen érdekes hatással van a téridőre is. Például úgy, hogy lassítja az időt.

Észrevehetően kimutatható időkülönbség keletkezik két atomóra között, ha az egyiket egy több emelet mély pincében, a másikat pedig egy felhőkarcoló tetején helyezzük el.

-Tehát a gravitáció és a sebesség lassaítja az időt, nade hogyisvanez?


2010. nov. 24. 20:30
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Mint idő igazából nem létezik. Az időt úgy határozzuk meg, mint adott egységet. A liter sem létező, természetes dolog, csupán egy mértékegység, mint ahogy az idő is. Létezni létezik, az biztos, hiszen történnek események körülöttünk, és ezek rendezetten zajlanak (tehát pl nem jelenik meg hamarabb a molekula, mint hogy a két atommag egyesülne)
2010. nov. 25. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
A liter egy létező kézzelfogható dolgot mér, megfoghatod a folyadékot és megigatod. Az idővel máshogyan van, mert mi az hogy lassabban telik az idő, meg mi az hogy gyorsan, mindenkinek az a normális ahol van.
2010. nov. 26. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
ha befüvezik az ember és egy adott fél órát másfél órában él meg akkor az időtorzulásnak számit?XD
2011. jan. 4. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

Az idő is teljesen létező, kézzel fogható dolog.


Most fogsz egy rakat szén izotópot. Fele elbomlik 5200 év alatt. Ez létező, mérhető.


Ugyanez a szénizotóp mondjuk földkörüli pályán (ahol sokkal gyorsabban mozog, mint ha a Földön lenne) lassabban bomlik. Persze, az egész idő rendszer viszonyítás, dehát a liter nem az? Most egy liter víz alatt mit értesz? 4 fokos víz litere sokkalta kevesebb, mint 98 fokos víz litere. Tehát megint csak egy viszonyítási alapunk van, hogy x mennyiségű víz x nyomáson, x hőmérsékleten egy liter. Az idő is ugyanez. A földön telő időhöz képest mérjük a többit. Valószínű, ha majd elhagyjuk a bolygót, akkor és az emberiség már az űrben él, lesz új viszonyítási alap, de egyelőre a földi idő az :)

2011. jan. 4. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

"A liter egy létező kézzelfogható dolgot mér, megfoghatod a folyadékot és megigatod."


Akkor mondok neked egy érdekes dolgot: Hogyan határozod meg az 1 litert? Ugye egy olyan kocka űrtartalma, melynek minden oldala 1 dm3. No de nagy sebességeknél, vagy erősen görbült téridőben (nagy gravitációban) máshogy néz ki egy kocka, mint egy gyenge gravitációval rendelkező térben, más alakja, méretei, ezáltal más űrtartalma is lesz. Pont úgy és olyan mértékben fog torzulni, mint amilyen mértékben az idő is torzul megfelelően nagy gravitációs térben, vagy megfelelően nagy sebesség mellett.

2014. nov. 11. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim válasza:

@Sir Butcher

idő = térfogat

liter = óra

(nem pedig "idő egy mértékegység, mint a liter")


@utolsó

minden oldala 1dm (10cm) és összesen 1dm^3 a térfogata.


Amúgy pedig ha egy földön hitelesített karórát (vagy atomórát) viszel magaddal, akkor bárhol is vagy, ugyanúgy 60perc lesz 1óra (ugyanazt fogja mérni, ugyanolyannak fogod érzékelni, mint a Földön).

A külső szemlélő számára változik. Ezért viszonyítás kérdése.

Tehát egy feketelyuk eseményhorizontján állva ugyanúgy közel 3órán keresztül néznéd az Interstellar című filmet, mint a Földön. Csak mire ott végzel a filmmel, addigra valszeg kialszik a nap, mely körül kering a Föld. Illetve fordítva is igaz. Egy alacsonyabb gravitációjú objektumon az említett film megtekintése ugyanúgy 3óra lesz, csak közben a Földön még a stúdió és a kiadó logójánál tartanak, miközben egyidőben kezdtétek nézni.

És ezt egész jól sikerült érzékeltetnie a filmnek (annak ellenére, hogy szerintem egy kissé túlértékelt StarTrek lett belőle, tele klisékkel - illetve az idő múlását szemléletesen mutatja be, de a gravitációval mit sem törődött. Tudom, hogy szinte semmit nem tudunk a feketelyukakról és azok eseményhorizontja alatti dolgokról, de meglepne, ha olyan hatalmas gravitációs erő mellett olyan lazán lehetne sétálgatni a felszínén, mint a Földön... pláne olyan fényviszonyok mellett)

2016. febr. 18. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!