Hogy képződik a réz (II) -akvakomplex?
Most próbálom megérteni a komplex képződéseket azonban egy kicsit zavarban vagyok. A réz vegyérték elektronszerkezete 3d10 4s1 ami nekem azért se tiszta mert elvileg a 4s alhéj hamarabb feltöltődik mint a 3d.
De ha ezen túlteszem magam és létrehozom a Cu2+ iont, akkor annak elektron szerkezete elvileg [Ar] 3d9. Ehhez viszont még hozzá kellene adni a 4 víz molekula 1-1 nemkötő elektronpárját ami összesen 8 elektront jelent. Ezek által viszont csak 4p5-ig töltődik a réz, nem éri el a Xe elektronszerkezetét, 1 elekronja hiányzik. Elnézést ha kicsit zagyván fogalmaztam, de ez most fontos lenne és nagyon nem értem:s
Induljunk ki abból a standart középiskolai alapból, amit te is leírtál: miszerint a Cu(II) elektronszerkezete: [Ar]3d9 (elvileg a valóságban ez nem így van, de részleteken sajnos én sem tudok mondani). A komplex-képzőség során a lingandumok donorként viselkedve egy nemkötő elektronpárjuk segítségével, datív-kötést létrehozva bekötnek a kérdéses központi részecske egy üres atompályályára.
Nekem úgy tanították, hogy a Cu(II) esetében az üres 4s és 4p pályákra kötnek be a vízmolekulák (ez ugye 4db atompálya, ezért is tetraakva-komplex...).
Esetleg az oktett-szabály érvényesülésének hiánya ami zavar, de arról (tudomáson szerint) itt nincs szó (hiszen mind a központi részecske, mind a lingandumok stabilak pl a réz(II)-akvakomplexénél is (persze lehet kivétel)). Egyszerűen "csak" koordinálódnak a molekulák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!