Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fizika miért a matek alapján...

A fizika miért a matek alapján működik?

Figyelt kérdés

tegnap 22:45
 1/9 anonim ***** válasza:
60%
Az alapján működik?
tegnap 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Eléggé. Tele van matekkal. Mondjuk a biológia nem.
tegnap 23:14
 3/9 anonim ***** válasza:
83%
Nem-e?:)
tegnap 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Értelmes válaszokat várok. #1/3 Vagy nem érted a kérdést, vagy csak egy troll vagy. Kérlek más topikot árassz el a zéró információs válaszaiddal.


Nehogy valaki elkezdjen a bioszban lévő diffegyenletekről írni, mert igaz hogy vannak, de egészen más a szerepe a biológiában a matematikának, mint a fizikában. Ismerek olyan orvost, aki nem tudott segíteni a lányának a 8.-os matekban. Ez nem csökkenti a szakmai reputációját. Egy fizikusnál ez már gáz lenne.

ma 00:19
 5/9 anonim ***** válasza:
81%

Hát nem vagy a legokosabb, ha ez nem troll kérdés.


A matek, fizika, kémia, biológia, csillagászat stb mind összefüggnek. A természet törvényei ilyenek.


Ennyi erővel azt is megkérdezhetnéd hogy az elektronok és molekulák a kémiában miért a matek szabályai szerint működnek és mondjuk 2H és 1O miért nem H3O9 lesz hanem H2O.


A bioszban legalább annyi a matek.

Pl Hardy-Weinberg-egyensúly, Hodgkin-Huxley egyenletek és bármeddig sorolhatnám.

ma 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk vicces belegondolni hogy ha a fizika nem a matek alapján működne, milyen lenne a világ. 2 tárgyat 2-2N erővel nyomnánk egymásnak, mégis 5N erővel feszülnének egymásnak.
ma 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

"bármeddig sorolhatnám"


Hát neked sem megy a matek.


"Ennyi erővel azt is megkérdezhetnéd hogy az elektronok és molekulák a kémiában miért a matek szabályai szerint működnek és mondjuk 2H és 1O miért nem H3O9 lesz hanem H2O."


Kérdezd meg, ezért van ez az oldal.


De a szövegértés se megy, senki nem kérdezett. A kérdésre pedig nem tudtál felelni.


Látom nektek Immanuel Kant, vagy David Hilbert és a matematika vagy a fizika axiomatikus megalapozásának kísérlete nem mond semmit. És nem látjátok az alapvető különbséget a fizika és biológia, geológia megismerési módszereiben.


Akinek nem inge, ne vegye magára.


De mindegy, cukik vagytok. Főleg az aranyos, hogy #1/3 milyen okosnak hiszi magát, meg ahogy #5 leleplezi az összefüggéseket.


Jó szórakozást, én léptem.

ma 00:55
 8/9 2*Sü ***** válasza:
100%

A matematika egy absztrakt rendszer, amivel bizonyos elvonatkoztatott jellegek összefüggései – azoktól a tulajdonságoktól függetlenül, amitől elvonatkoztattunk – jól leírhatók. Pl. ott vannak a számok. A számok elvonatkoztatások, absztrakciók, hiszen elvonatkoztatunk arról, hogy almáról, birkáról, vagy méterrudakról van-e szó és a jelenségeket a mennyiségük szempontjából vizsgáljuk. Aztán vannak műveleteink, amik meg fizikai folyamatok absztrakciójaként, azok analógiájára jön létre. Az így kapott matematikának megvannak a maga összefüggései (pl. ha a=x és b=y, akkor a+b=x+y). Így aztán ez az absztrakt fogalom, hogy szám, és ennek az összefüggésrendszere remekül használható más fizikai természetű jelenségek leírására. Amire nem, abból új matematikai absztrakció szokott születni.


A fizika nem a matematika alapján működik, hanem a matematikát használja eszközként, hogy leírja a világ jelenségei közötti összefüggéseket. A matematika ugyan nem természettudomány, elvileg ki lehet találni bármilyen légből kapott axiómarendszert és arra felépíteni egy várat, de a matematika azért használható mégis nagyon jól a fizikai világ leírására, mert a főbb matematikai rendszerek a fizikai jelenségek absztrakciójaként jöttek létre.


~ ~ ~


> Nehogy valaki elkezdjen a bioszban lévő diffegyenletekről írni,


Nem vagyok biológus. De a biológiának nyilván van egy leíró része, az általános iskolában sokkal inkább ezzel a részével lehet találkozni, de komolyabb szinten, ahol új kutatási eredmények születnek, ott szerintem már igen vastagon benne van a matematika alkalmazása.

ma 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
En forditva is megfogalmaznam. A matematikus azt talal ki amit akar (axiomakent) de ami abbol kovetkezik az nem vitathato (mivel bizonyitott). Ha a fizikai vilagra passzol egy matematika, az tok jo, mert akkor minden ami a matekban kovetkezik, az alkalmazhato a fizikara. Ha valami megsem stimmel ezek utan, akkor nem a matek hibas hanem a rossz matekot valasztottak a fizikahoz. Viszont matekot lehet csinalni masikat, ha kiderul hogy a vilagban valamelyik axioma nem teljesul. Szoval a lenyeg hogy nem muszaj a letezo eszkoztarbol valasztani.
ma 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!