Rengeten ismeretterjesztő videoban elhangzik hogy a tér tágul. Igy lehetséges pl hogy az univerzum bizonyos pontjai a fénynélgyorsabban távolodnak egymástól. Van ehhez valami részletesebb leírást?
Ez pontosan így van. A tér bármilyen mértékű tágulásánál van olyan távolság, ahol a tágulás eléri, vagy meghaladja a fénysebességet. Ez jelenti számunkra észlelhető univerzum határát. Majdnem olyan, mint egy eseményhorizont, de nagy különbség, hogy ez két irányú. Akik ott élnének ezen a határon, azok számára mi lennénk az ő észlelési határukon. Azt nem tudhatjuk, hogy mi van a határon túl, vagyis mekkora az univerzum, mivel mi csak a látható részt észlelhetjük. De az idő is korlátokat szab az észlelésnek, mivel minél távolabbról érkezik a fény, annál régebben kelt útra, így minél messzebb van valami, annál régebbi múltbeli állapotát látjuk. És ahogy visszafele tekintünk az időben, annál sűrűbb, és melegebb volt az univerzum. Így visszafelé az időben eljutunk egy olyan határhoz, amikor az univerzum átlátszatlan, forró plazma állapotban volt. Ennél régebbre nem látunk, és ezt a plazma állapotot észleljük ma kozmikus mikrohullámú háttérsugárzásként. Ami egykor 3000 fokos hősugárzás volt, az mára 2,7 kelvin hősugárzás lett.
Ezt olyan kétdimenziós lényekkel szemléltetjük, akik egy felfújt, és egyre jobban felfújódó luftballon felületén élnek. A ballonra festett pöttyöcskék jelentenék a csillagokat. Ahogy nő a lufi, úgy távolodnak a pöttyök egymástól.
3 Már a kérdésben is leírtam hogy nem ezen a szinten a keresem......
Olyan dolgok érdekelnek:
mi az a tér?
Honnan tudjuk hogy létezik?
Honnantudjuk hogy tágul?
ilyen hatása van az anyagra és forditva?
Miért nem vonatkozik rá a fény sebesség?
stb...
Akkor milyen szinten kérdezed?
Matematikai szinten a tér egy absztrakció, ami magában foglal minden anyagot. Tágul, mert nő köztük a távolság. Semmilyen hatással nincs az anyagra, mert absztrakció. Ahogyan egy halmaz sincsen hatással az elemeire. Ugyanezért a fénysebesség sem vonatkozik rá.
"Egyetemi jegyzet vagy előadás szuper lenne."
Valamilyen hatása biztos van, mert külömben a tudomány nem feltételezné a látezését, és nem ezzel magyaráznák az emlitett jelenséget.
#6 Ne haragudj, de így önmagában a térről nincs értelme beszélni. A "jegyzet" már általános iskolában elkezdődik. Biztosan emlékszel rá, hogy a tömeg görbíti a teret meg ilyenek.
Ha az éterre gondolsz, akkor az többször is felmerült már a történelem során, de végül kivezették, mert meg tudták magyarázni anélkül is a jelenségeket. Tehát olyan, hogy abszolút tér, mint valóságos valami nincsen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!