Dec 21. Van. Hogy is van ez, Napforduló, Hosszabak lesznek már a nappalok 1-1 Tyúklépéssel?
És most van a Csillgászati Tél is?
Hogy van ez ?
Így fogalmazva ez nem helyes, mert ha a napkelte és a napnyugta idejének különbségét nézzük, a napforduló környékén még napokig lehet egy-két perces anomália az egyszerű kijelentéshez képest, hogy na, akkor hosszabbodnak.
Ami biztos, az az, hogy a napforduló pillanata felfogható úgy, hogy akkor lottyad maximum mértékben a Föld tengelye a Naptól elfelé, és nyilván a következő pillanattól kezdve egyre inkább kisebbedik ez az eltérés.
Dehogy függ az időzónáktól, idén ez a mai napon 09:20 greenwichi idő szerint.
> „Dehogy függ az időzónáktól, idén ez a mai napon 09:20 greenwichi idő szerint.”
2010-ben greenwichi idő szerint 21-én volt, de a magyar idő szerint 22-én.
(Szóval az, hogy adott évben melyik pillanatban delel a Nap a baktérítő felett az valóban független az időzónától, de hogy ez hányadikára esik, az igenis függ tőle. Tehát hogyha összekötjük a Föld és a Nap középpontját, akkor ennek a szakasznak a metszéspontja a földfelszínnel a térítők között mozog – ez az a pont amúgy, ahol pont merőlegesen, az ott tartózkodónak pont a feje felett delel a nap (((vagy nem pont, ha figyelembe vesszük a Föld lapultságát is, de abba inkább ne menjünk bele…))). Szóval ez a pont tavasszal a Ráktérítő felé, ősszel a Baktérítő felé mozog. Amikor megfordul, az a napforduló pillanata. Persze ha elképzeljük térben, ez ugyanaz, mint amit a 08:54-es ír a Föld tengelyéről – ezért csak zárójelben –, de így talán megfoghatóbb, és a névadás is motiváltabbnak hangzik.)
"Dehogy függ az időzónáktól, idén ez a mai napon 09:20 greenwichi idő szerint."
És azt ugye tudod, hogy nem az egész világ használja a greenwichi időzónát? 🤦♂️ Valami ötleted legalább van róla, hogy mi az az időzóna? Ami itt 9:20, az máshol más időpont.
Még egy ilyen ostoba patkányhörgést, mint a #5-6, nem igen találni. Tehát, amiért odaírom, hogy az általam megadott érték a greenwichi idő szerint értelmezendő, akkor nem ismerem az időzónákat? :D :D :D
De lehet, hogy annyira buta vagy, hogy nem érted, hogy ha azt írom, hogy dehogy függ az időzónáktól, az azt jelenti, hogy a pillanat ugyanakkor van minden időzónában, melyet kifejezni zónaidővel természetesen más- és más számértéket jelent.
Azért nem ismered az időzónákat, mert azt állítod, hogy nincs az időzónához köze a dátumnak. Ha tudnád mi az az időzóna, akkor tudnád, hogy az befolyásolhatja a dátumot is. Ha valami nálunk hajnal 3-ra esik, akkor ugyanaz az USA keleti parton este 9-re esik, AZ ELŐZŐ NAPON!
Rém egyszerű koncepció, mégsem érted. Aztán hisztizel, ha valaki szóvá teszi, hogy nem érted. Nem szégyen nem érteni valamit. Ami szégyen, az hozzáértés nélkül ugatni és azt hinni, hogy okosabb vagy másoknál. Na az elég nagy szégyen.
Igen. Hosszabbak lesznek.
A lényege (az apróbb részletektől függetlenül) nagyon egyszerű. Van ugye 2 nap-éj egyenlőség és 2 napforduló minden évben. Ezek összesen évi 4 jelentős nap az évben.
Ha nézed a földpályát, akkor az egyszerűsítve kör pálya (alig tér el a körtől), akkor a 4 fontos nap kb egy kereszt alakzatot ad ki a földpályán. A földpályán egymással szemben vannak a nap-éj egyenlőségek és egymással szemben a napfordulók napjai. Itt is mellékesen van kis eltérés a teljes szemben levéstől, de lényegében szemben vannak, mint a kereszt alakzat szárai.
A nappalok és éjszakák hossza változik és van egy maximum legrövidebb nappal és maximum legrövidebb éjjel. És igaz fordítva is, van egy maximum leghosszabb nappal és maximum leghosszabb éjszaka.
Ahogy halad a Föld a 4 jelentős nap egymást követi. A legrövidebb téli nappal a téli napforduló, ami után a nappalok folyamatosan hosszabbodnak és egyszer csak elérik azt, amikor a nappal és éjszaka azonos hosszúságú, ez a nap-éj egyenlőség (mint a neve is mutatja), majd a nappalok tovább hosszabbodnak és amikor a leghosszabbak az a nyári napforduló. A nappalok csökkenése is eljut odáig, hogy azonosak a nappalok és éjszakák hosszai.
A tavasz és az ősz kezdete a nap-éj egyenlőség időpontja. A napfordulók ideje pedig a nyár és a tél kezdetét jelenti.
A nap-éj egyenlőségek napjai az a 2 nap, amikor a Föld tengelye nem dől se a Nap felé, se a Naptól elfelé. A napfordulók 2 napja pedig az, amikor a Föld tengelye maximálisan a Nap felé dől vagy a Naptól maximálisan elfelé dől.
NAP-ÉJ EGYENLŐSÉG
- Tavaszi nap-éj egyenlőség - március 19., 20., 21.
- Őszi nap-éj egyenlőség - szeptember 21., 22., 23., 24.
NAPFORDULÓ
- Nyári napforduló - június 20., 21., 22.
- Téli napforduló - december 20., 21., 22., 23.
A sorrend nyilván a hónapoknak megfelelő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!