Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan érthetném meg az egyed...

Hogyan érthetném meg az egyed feletti szerveződési szinteket?

Figyelt kérdés

Bioszféra

Biom

Társulás

Populáció

Egyed


A problémám azzal van, hogy nem igazám értem, hogy ezek pontosan mely csoportokat tartalmazzák.


Például egy farkas falka hová tartozik?


Ha esetleg mindegyikre hoznátok egy példát, azt megköszönném.


nov. 27. 13:45
 1/3 anonim ***** válasza:

A farkasfalka egy faj populációjának a részegysége, de még az egyed fölött van.


A többi fogalom magyarul is kiguglizható - ezért ne légy lusta!

nov. 27. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

ki kell jegyzetelni a definíciókat a tankönyből, aztán hipotéziseket gyártani és megpróbálni igazolni vagy cáfolni


"A populáció valamilyen vizsgálati szempont szerint azonosnak tekintett élőlények halmaza; általában valamely fajnak vagy az embereknek egy bizonyos jól körülhatárolható csoportja."


én mondjuk nem biztos, hogy falka szinten kezelném a farkaspopulációt, mert ahhoz valószínűleg kevesen vannak, hogy a populációkutatási vizsgálati módszereknek megfeleljen, amik jellemzően statiszikai módszerek

nov. 27. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A farkasfalfa az a környékbeli farkaspopuláció része. (Populáció az egy területen élő egyedeket jelenti, a farkasfalka mondjuk tart területet, de az nem betonfallal van körbevéve, a felnövő fiatal farkasokat az anyjuk el is marja magától, hogy érvényesüljenek máshol, ami nyilván jót tesz a genetikai változatosságnak). Tehát több farkasfalka alkot egy populációt.


Ez a farkaspopuláció az erdőben él. Az erdőben sokminden más is él. Fák, cserjék, bogarak, gombák, énekesmadarak, baglyok, zuzmók, pockok, vaddisznó, gímszarvas, és az elmaradhatatlan kis faszú és nagy faszú. Ezek alkotnak egy társulást. De a társulás lehet egy tóra, vagy egy szántóföldre is, sőt, városi környezetre is jellemző. Patkány van, csótány van, házimacska van, veréb van, varjú van, galamb van, varacskos disznó, fehér cápa, meg orángután jellemzően nincs a városban. Fontos, hogy a társulást alkotó populációk valamilyen formában hatással vannak egymásra. Ez általában ragadozó-zsákmány viszont jelent (gondolj például a piramisra a termelők, elsődleges fogyasztók, másodlagos fogyasztók, csúcsragadozók felosztásra, és ne felejtsd el a lebontókat sem, ami körforgássá teszi az egészet). De emellett lehetnek más kapcsolatok is, élhetnek szimbiózisban a fajok, kommenzalizmusban, lehet egyik a másiknak parazitája, sőt, lehet, hogy az egyik élete, léte, elszaporodása kedvezőtlen más faj számára.


A biom egy ennél is nagyobb egység, úgy általában jelenti pl. a mérsékelt övi lombhullató erdőben élő fajok összességét, vagy az Atlanti óceán, esetleg az esőerdők, vagy a tundra, a magashegységek élővilágát. Ezek, amint látod, nagyon gyakran éghajlati tényezőkhöz kötődnek. Nem véletlenül hívják pl. a Minecraftban is biomnak az erősen különböző területeket. Erdő, sivatag, hó, barlang, dzsungel, nether, stb... a barlangban nem lesz almafa, dzsungelben nem lesz mondjuk nyírfa.


A bioszféra pedig a bolygó teljes élővilágát jelenti, általában ezt értik alatta. Eddig ezek biológiai (bios logos - élet tudomány), ökológiai (oikos logos - hely tudomány) fogalmak voltak.


Van egy speciálisabb jelentése is a bioszférának, a Földnek azt a részét nevezik bioszférának, ahol az élet előfordul, tehát kb. az óceánok mélyétől, vagy mély barlangoktól kezdve a talaj felső pár méteres rétege (ameddig a gyökerek lehatolnak, amíg baktériumok-gombák megélnek), aztán a földfelszín, és felfelé haladva a légkör alsóbb rétegei. Ekkor a bioszférát a limnoszférával (a közetek rétege), a hidroszférával (ahol víz van), az aeroszférával (levegő) és ennek részeivel (sztratoszféra, troposzféra stb) emlegetik együtt, tehát ilyenkor inkább geológiai fogalom.

nov. 27. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!