Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan halnánk meg egy fekete...

Hogyan halnánk meg egy fekete lyukban (bezuhanás közben)?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy egy oxigénnel teljesen feltöltött, mindent szigetelő, üzembiztos űrruhában egyedül közel kerülnénk az eseményhorizonthoz, majd túljutnánk rajta - mármint erősen negatív értelemben, azaz "beszívna" a fekete lyuk.

Ilyenkor hogyan halnánk meg? Mi a leginkább elképzelhető forgatókönyv?

Hogyan képzelhető el ez legrealisztikusabban, leginkább tudományosan?



tegnap 22:50
A kérdező szavazást indított:
Hát, nem igazán esnénk be az horizonton belülre, lévén még előtte, a horizont körül örvénylő plazmává hevült mindenség pillanat alatt szétfoccsantana.
Nem esnénk bele, mert még a horizont körül megfogna, jól pályára állítana, oszt' a fénysebesség néhány tizedével kitoszna az űr mélyébe...
Zuhanás közben elképesztő állati üvöltések közepette a derekunk mentén lefoccsanna a felsőtestünk, majd utána a tovább foccsanó testünkről a nyakunk..
Komótosan szétffoccsannánk egyre kisebb darabokra, ráadásul a szingularitásba menő téridőtorzulás miatt végtelen ideig tartónak ható ideig szenvednénk
Egy ideig teljesen éber tiszta tudatunknál lennénk, majd VÉGTELENÜL gyorsan 0,01 billiomod yoctosecundum alatt megszűnnénk gondolkodó entitásnak lenni
Először előbb szanaszéjjel szétmenne az űrruhánk, mielőtt a testünk szétfoccsanna a spagettifikációtól, így előbb megfulladnánk
Egyik sem, leírom alább:
3 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
82%

Spagettivá nyúlva végeznénk.


(Nem vicc. Ezt Stephen Hawking is leírta)

tegnap 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A kérdés amúgy eléggé értelmetlen, mert a kimúlás módja leginkább attól függ, hogy mekkora fekete lyukkal na dolgunk. Az ugyanis nem mindegy, hogy egy néhány milliméteres, vagy egy bolygóméretű cucchoz közelítünk. Ráadásul a megközelítés sebességén is nagyon múlik a műsor kiteljesedésének a mivolta!
ma 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

"leginkább attól függ, hogy mekkora fekete lyukkal na dolgunk"

Ezt nem tudtam. 😶


De amúgy méret alatt mire kell gondolni? Hogy mekkora az eseményhorizontjának az átmérője, vagy hogy a szingularitása mekkora kiterjedésű?


Amúgy érdekelnének azok a pár milliméteres fekete lyukak! Ott mi történne? Hogy nézne ki a galaktikus kivégzés?

ma 08:03
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az eseményhorizont mérete számít, ami egyben a tömegre is jellemző. Minél nagyobb a fekete lyuk átmérője, annál kevésbé problémás a megközelítése.

Az atomcsill sorozatban van erről két előadás.

ma 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 2*Sü ***** válasza:

A spagettizálódás pl. nagyban függ attól, hogy mekkora a fekete lyuk. Ez szerintem érthető, mert itt számít, hogy a fejed és a lábad *arányaiban* mennyire van messze a tömegközépponttól. Minél nagyobb a fekete lyuk, az eseményhorizont távolsága annál nagyobb és annál elhanyagolhatóbb a tested mérete ehhez a távolsághoz képest. Egy kisebb fekete lyuk esetén bővel azelőtt széttépnek az árapály erők, hogy megközelítenéd az eseményhorizontot. Egy nagyobb fekete lyuknál meg még az eseményhorizontot átlépve is csekély ez a hatás. Bár ez olyan szempontból mindegy, hogy a te nézőpontodból az eseményhorizontnak nincs kitüntetett szerepe, egyszerűen csak átzuhansz rajta. Az már részletkérdés, hogy az árapály erők az eseményhorizont átlépése előtt vagy után tépnek szét, de ez mindenképpen bekövetkezik.


Nyilván az sem mindegy, hogy mi van a fekete lyuk körül. Ha az éppen csillagokat kebelez be és te csak a desszert vagy, akkor a fekete lyukat körülvevő plazma fog elpárologtatni, esetleg éppen egy fekete lyukba eső csillagba fogsz előbb becsapódni. Meg megint más, ha az a fekete lyuk valahol a mélyűrben van.


Meg persze az sem mindegy, hogy kinek a nézőpontjából nézzük. Ha a belezuhanó ember szempontjából nézzük, az szépen beleesik a fekete lyukba és kész, közben áthalad azon a képzeletbeli vonalon, amit az eseményhorizont jelent. Kívülről viszont ahogy közelít az eseményhorizonthoz, úgy lassul le az idő, és tulajdonképpen végtelen idő telik el a külső megfigyelő számára, mire átesik az eseményhorizonton. Az emberünk kvázi ráfagy az eseményhorizontra.

ma 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!