Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell kiszámolni villámlás...

Hogy kell kiszámolni villámlás után a dörgésből a távolságot?

Figyelt kérdés

aug. 20. 18:59
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A hang terjedési sebességéből.
aug. 20. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
tudni kell a hang terjedési sebességét levegőben és a 2 akció közti eltelt időt
aug. 20. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
94%
Változhat a hang sebessége, de ha 330m/s-al számolsz nem lősz mellé nagyon. Magyarul ahány másodperc eltelik a villámlás és a dörgés között annyiszor 330m.
aug. 20. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
92%

A dörgés hossza alapján is lehet becsülni, ha nagyon közel volt a villám, akkor éles, csattanásszerű hangja van, ha messze, akkor pedig egy hosszabb morajlás (ugye a hang diszperziója miatt, azaz azért, mert a különböző frekvenciájú hangok terjedési sebessége picit eltérő). Körülbelül 15-20 km-nél messzebbről ritkán hallatszik tehát ha csak a fényét látod, akkor legalább ilyen távol lehet.


Amit a többiek mondanak (legalábbis a két 19:04-es válaszadó), ahhoz nem elég a dörgés, hanem az is kell, hogy a hozzá tartozó villámot is látnod kell, és stopperrel mérned vagy valahogy becsülnöd, hogy mennyivel utána hallatszik a dörgés, aztán ezt az időt kell megszorozni a hang terjedési sebességével, ami nagyságrendileg 340 m/s (de függ a levegő minőségétől is*, szóval ne várd, hogy méterre pontos lesz az eredmény, de úgy néhány km-re pontosan lehet saccolni).


Szóval tömören: megmérve, hány másodperccel a villanás után hallod a hangot, és ezt elosztva 3-mal megkapod, hogy KÖRÜLBELÜL hány kilométerre volt a villámlás. Ha ezt sokszor megcsinálod, akkor egy idő után a dörgés hossza és hangereje alapján is lesz egy majd érzésed.


*Ez a 340 m/s, ha jól emlékszem (mondjuk nem volna nehéz utána nézni, de mindegy, azt úgy se csinálja senki a GyK-en), 1 atm nyomású, 0 °C hőméréskletű, száraz levegőre vonatkozik. Na most zivatar alatt a levegő általában nem száraz, a villám magasabbra ér, ahol kisebb a nyomás, és a hőmérséklet is változó, szóval amilyen nagy a hiba (a 20% szerintem már jó egy ilyennél), még a 1/3 km/s ≈ 333 m/s becsléssel is a hibahatáron belül maradsz (ugye ez az érték adja azt a számolást, amit a tömör verzióba írtam).

aug. 20. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
82%

> „Körülbelül 15-20 km-nél messzebbről ritkán hallatszik tehát ha csak a fényét látod, akkor legalább ilyen távol lehet.”

Itt sikerült összekevernem a km-t a másodperccel… Szóval ha már több, mint 15-20 másodpercet mutat a stopper, akkor már ritkán hallom a mennydörgést a villámlás után. Így ha nem hallani a hangját, akkor több, mint 15/3 = 5 km-re lehetett.

(De legalább írhattam példát a számolásra…)

aug. 20. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
A másodpercek számát elosztod 3-mal és megkaptad km-ben.
aug. 21. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!