Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elképzelhető, hogy Einstein...

Elképzelhető, hogy Einstein titokban egész életében megvetette az Ősrobbanás modellt, mert szégyenbe került miatta?

Figyelt kérdés

Einsten fanatikusan ragaszkodott a statikus világegyetem modelljéhez. Fanatizmusa addig fajult, hogy még a saját egyenleteit is megváltoztatta emiatt, mert azok Ősrobbanást írtak le.

Egy alkalommal ezt mondta Georges Lemaître atyának az Ősrobbanás

miatt:

„Az ön számításai hibátlanok ugyan, de fizikája visszataszító”


Amikor azonban bizonyossá lett a tévedése már a követketőt mondta a pap-fizikusnak:

„Ez a teremtés leggyönyörűségesebb és legkielégítőbb magyarázata, amit valaha is hallottam”


Az idézetek innen valók:

[link]


Nekem úgy tűnik, hogy Einstein inkább gúnyolódik akkor, amikor a legutóbbit mondta...

Végül is, szégyenbe került, kiderült, hogy a fanatizmusa alaptalan, ahogyan alaptalanul sértegette Lemaître atya fizikáját.


Elképzelhető, hogy Einstein emiatt egész életében megvetette az Ősrobbanást, de ezt sosem mondta ki nyíltan?


aug. 11. 08:40
 1/7 dq ***** válasza:
100%
Igen.
aug. 11. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Psycho ***** válasza:
81%

Számít?


A tudományban nincsen helyen személyes szimpátiának, vagy meggyőződésnek. Kőkemény adatok vannak, meg matematika. Nem attól lesz valami igaz vagy hamis, mert valakinek az azzal kapcsolatos véleménye x vagy y.


Ugyanez igaz a kvantummechanikára is. A híres Schrödinger-féle macska a dobozban gondolatkísérlet eredetileg pont az egésznek az abszurditását volt hivatott kifejezni.


Nem példanélküli a tudományban, hogy van a kutatónak egy elhivatott meggyőződése, elkezd utánajárni, erre pont az ellenkezőjét sikerül bebizonyítania. Ilyenkor azt mondja a jó kutató, hogy oké, tévedtem, de legalább hasznos volt - és elfogadja azt, ami az eredményei alapján objektíven igaz.

aug. 11. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Nem hitt benne, de ettől még miért került volna szégyenbe?
aug. 11. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Kedves Psycho!


A macskás példa túlértékelt a fizikusok körében, pont azért, amiért írod: Schrödinger az abszurditást akarta kifejezni.

Nincsen semmiféle olyan állapot, hogy a macska egyszerre élő, egyszerre halott, amíg meg nem nézzük. Ez egy baromság. Mégis, nem hagynak nyugtot ennek a példának már kb. 100 éve.


Amúgy visszatérve Einstein-re: számít.

Engem érdekel, hogy ő milyen volt, hogyan gondolkodott, mint nagánember.

aug. 11. 09:39
 5/7 A kérdező kommentje:

#3


Azért került szégyenbe, mert elég aktívan hadakozott a modell ellen, aztán kiderült, hogy tévedett.

aug. 11. 09:46
 6/7 Psycho ***** válasza:
100%

Kérdező! Igen, tudom, hogy abszurd. Ezt írtam le én is. Lehet, hogy félreértetted a szándékomat.


Én pedig a tiéd. Ha magánemberként, kíváncsiságból beszélünk róla, akkor persze, hogy számít.

Ez esetben megengedhető szubjektív vélmény. Szerintem igen, megvetette az elméletet - eleinte legalább is biztosan.

A kvantummechanikát is megvetette (lásd a hírás mondata: 'God doesn't play dice', vagyis Isten nem szerencsejátékos). Ezt mondjuk nyíltan ki is mondta.

aug. 11. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Az elején nagyon nem tetszett neki az "elmélet" (akkor még csak feltételezés), és ezt ki is mondta.

Aztán bebizonyították, és ekkor azt tette, amit minden tudósnak kell: elfogadta a bizonyítékokat.

Arról már nem beszélt, hogy mennyire tetszik vagy nem tetszik neki, de ilyenkor ez már nem is érdekes.

aug. 11. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!