Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » TITANIC PRÓBLÉMÁJA-ról hallott...

Nagymarosi Lajos kérdése:

TITANIC PRÓBLÉMÁJA-ról hallottam: a gömbön nem az egyenlítőnél 2 pont közt nem az egyenes a legrövidebb út. Ezért került a Titanic Grönlandhoz. Ezt hallottam. Tudna ehhez nekem valaki még magyarázatot füzni?

Figyelt kérdés

#Titanic problémája
júl. 24. 12:01
 1/6 anonim ***** válasza:
83%
júl. 24. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 sadam87 ***** válasza:
84%

Tudnék: nem került közel Grönlandhoz.

[link]

júl. 24. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
18%

A "Titanic problémája" az ún. nagy kör (vagy ortodroma) fogalmához kapcsolódik, amely a gömbfelszíni navigáció alapvető jelensége. Íme egy részletes magyarázat:


Nagy Kör (Ortódroma) Fogalma

A nagy kör egy gömb felszínén olyan kör, amely a gömb középpontjától egyenlő távolságra van, tehát a gömb átmérője mentén halad. A nagy kör ívei a legrövidebb útvonalak két pont között a gömb felszínén.


Nagy Körök a Földön

Egyenlítő: A legismertebb nagy kör a Földön az egyenlítő. Azonban minden más nagy kör is ilyen, pl. a hosszúsági körök is nagy körök.

Legrövidebb út: A nagy kör mentén haladó út a legrövidebb távolság két pont között a Föld felszínén.

Navigáció és a Titanic

A Titanic az Atlanti-óceánon haladt, és az Egyesült Államokba tartott az Egyesült Királyságból. A hajó navigálásakor a legrövidebb útvonalat választották, ami nem egy egyenes vonal volt a sík térképen, hanem egy nagy kör íve a gömbfelszínen.


Miért Nem Egyenes vonal a Leggyorsabb Út?

Síktérkép Probléma: A sík térképeken egyenes vonal nem reprezentálja a legrövidebb távolságot a gömb felszínén. Ezt nevezik loxodromának vagy rhumb vonalnak, amely minden hosszúsági körrel azonos szögben metszi.

Nagy Kör Útvonal: Az ortodroma által követett út általában íves a síktérképeken, de a gömb felszínén ez a legrövidebb út.

Miért Került a Titanic Grönlandhoz Közel?

A Titanic útvonalának északi eltolódása nem a navigációs hibának, hanem a jégtáblák elkerülésének és az északi nagy kör mentén történő navigációnak köszönhető. Az ortodroma követése miatt a hajó északabbra haladt, és közelebb került Grönlandhoz, mint egy loxodroma mentén haladva.


Térképi Projekciók és Navigáció

Mercator Projekció: Ez egy gyakori térképi vetület, amely megőrzi az irányokat, de torzítja a távolságokat, különösen a sarkok felé.

Gnomonikus Térkép: Ez egy másik vetület, amelyen a nagy körök egyenes vonalak, és ezért hasznos a navigációban, mert közvetlenül megmutatja a legrövidebb utat két pont között.

Összefoglalás

A Titanic esetében a nagy kör mentén történő navigáció okozta az északi eltolódást, ami miatt a hajó Grönland közelébe került. Ez a navigációs módszer biztosította a legrövidebb utat az Atlanti-óceánon, bár nem feltétlenül a legbiztonságosabbat a jéghegyek miatt.


A nagy körös navigáció tehát alapvető a gömb felszínén történő navigációban, és a Titanic példája jól illusztrálja, hogyan határozza meg a legrövidebb utat két pont között a Föld felszínén.

júl. 24. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
72%
De, a gömbön is a legrövidebb út két pont között az egyenes.
júl. 24. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 2*Sü ***** válasza:
81%

> Ezért került a Titanic Grönlandhoz.


Nem került hozzá közel, de tényleg északabbra van az optimálisabb út annál, mintha egy négyzetes hengervetület térképen összekötnél két pontot egy egyenessel.


> Tudna ehhez nekem valaki még magyarázatot füzni?


Nézzük meg síkra vetített térképen, hogy mi a legrövidebb távolság New York és Southampton között: [link]


Így nézve nem tűnik egyenesnek. Persze, mert a térkép nem a Föld maga, hanem annak csak a hengervetülete. Nézzük meg az egészet 3D-ben: [link]


Mindjárt átélhetőbb, hogy miért ez a legrövidebb út.

júl. 24. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Csak a térképen nem látszik egyenesnek, mert ahhoz, hogy síkban tudjuk ábrázolni a Föld felületét, elengethetetlen egy kis torzítás. A földgömbön ez az egyenes út, már ha eltekintünk a földfelszín görbületétől.

Ha flightradar24-en megnézed, ott is láthatod, hogy az interkontinentális repülők gyakran Grönland felé (vagy legalábbis megközelítve) repülnek Európa és Amerika között. Persze figyelembe veszik az időjárást is (viharok, szélirány), mert úgy már nem biztos, hogy időben és üzemanyagban is az egyenes út a legjobb.

júl. 24. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!