Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyennek/mekkorának látnánk...

Milyennek/mekkorának látnánk a különböző bolygókról a többi bolygót egy kisebb és egy nagyobb csillagászati távcsővel?

Figyelt kérdés
Például a Szaturnuszról az Uránusz vagy a Neptunusz milyennek látszana egy kisebb és egy nagyobb teleszkópban. Most ne azt nézzük hogy nincs felszíne. A többi bolygó is érdekelne, a holdjaik. Otthon használatos távcsövekre gondolok, pl SkyWatcher, Dobson.

2024. jún. 17. 11:16
 1/6 A kérdező kommentje:
Nekem is van ilyen távcsövem, amikor nézegetem a bolygókat ez mindig eszembejut.
2024. jún. 17. 11:18
 2/6 Tatyó ***** válasza:
100%

Szerintem Celestia-val ezt le lehet "szimulálni" : leszállsz az adott bolygóra, beállítod a kívánt látószöget, időpontot és szétnézel.

De a Stellarium is képes erre.

2024. jún. 17. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, le is töltöm😀
2024. jún. 17. 11:38
 4/6 nb2019 ***** válasza:
100%

Mivel a 2-es válaszoló már javasolt programokat, nézzük a dolog matematikáját/fizikáját. Több tényező függvénye, hogy mit látnál.


1: Minél közelebb vagy az adott bolygóhoz, annál nagyobbnak látod. A Neptunusz a Földtől ~30, míg a Szaturnusz ~9,5 CSE távolságban van, tehát ~2/3-ad akkora távolságból ~1,5x akkorának látnád. (Közelítő érték, szögfüggvénnyel kiszámolható a pontos érték ha akarod. Ez az ideális eset, amikor a Nap ugyanazon oldalán van a két bolygó. ld. a 2,3. pontot.)


2: Ameddig külső bolygót nézel, addig első közelítésben alapvetően ugyanolyannak látnád, mint a Földről, csak nagyobbnak. Ha belsőbb bolygóvá válna (pl a Neptunuszról néznéd a Szaturnuszt) akkor ugyanúgy fázisai lennének, mint a Földről nézve a Merkúrnak, Vénusznak.

Ha teljesen korrektek akarunk lenni, a külső bolygóknál is csak oppozíciókor látszik a teljes korong, előtte-utána kis mértékben hiányos, de ez nem annyira feltűnő, mint a belső bolygók esetén. (Tőlünk még leginkább a Marsnál vehető észre. Stellárium pl. jelzi, hogy ma a Jupiter 99,9, a Mars 91,3%-os megvilágítottságú.) Ez a jelenség is erősödne, minél közelebb vagy a célbolygóhoz.


3: A külső bolygók lassabb keringése miatt sokkal hosszabb idő lenne, amikor nem a Nappal azonos oldalon lenne a két bolygó. Ebben az esetben a Szaturnusz-Neptunusz esetet figyelembe véve évekig az "ideális" ~20 CSE helyett ~ 50 CSE lenne a távolság, és ha a Nap közelében nem is lenne láthatatlan éppen (azt feltételezve, hogy egy légkör nélküli holdról távcsövezel), akkor is csak a földi esethez képest kisebb (~3/4 akkora) korongot látnál. Ha feltételezzük, hogy van légköre a megfigyelőhelyednek, ami szórja a Nap fényét, akkor akár évekig nem is láthatnád emiatt a másik oldalon levő bolygót.


4: Mivel a pályák nem esnek egybe, nagyon ritka esetben előfordul, hogy a (belső) bolygó épp a Nap előtt haladna el, és ekkor egy sötét korongot látnál a fényes napkorong előtt. (Persze megfelelő napszűró alkalmazása szükséges, anélkül még a Neptunusz távolságából is azonnal szemkárosodást okozna az erős napfény.)

2024. jún. 17. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Úgy gondoltam hogy körülbelül mekkorának kellene őket így elképzelni, nem matematikailag
dec. 3. 08:55
 6/6 A kérdező kommentje:

#2

A webes Stellariumban nincs ilyen megfigyelési lehetőség. Más bolygókra sem lehet elmenni

dec. 3. 08:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!