Az élőlények mely osztályában jelennek meg az érzelmek?
Aki lepontozta a 10. válaszomat, annak ajánlom a következő olvasnivalót (rövid írás és színes képeket is talál benne):
"ha elönt bennünket a düh vagy félelem"
Ezek nem érzelmek?
Másrészt: senki sem mondta, hogy a hüllők TELJES agya az érzelmi agy.
12.: A hüllőknek egyáltalán nincs semmiféle olyan "hardver" a koponyájában, ami az érzelmek előállításához és az érzelmek által szabályozott magatartási válaszok kidolgozásához kell. (A dominancia kinyilvánítása, az aggresszív magatartás, vagy a pánikreakcó nem tartozik az érzelmi megnyilvnulások közé.)
Ez olyan triviális igazság, hogy felesleges is vitatkozni rajta.
#10/#11
MacLean háromosztatú agymodellje bár érdekes, de tudtommal már nem tekintik a neurobiológusok helytállónak. Az agy evolúciós fejlődését sem írja le pontosan, és a funkciók sem válnak el olyan élesen, mint a modell állítja. (Például az érzelmek kialakításában az agykéreg is szerepet játszik, nem csak a limbikus rendszer.)
A hüllők agya sem csak az agytörzsből áll. (Sőt, a halaké sem.) Megvan minden más fő része is, ami a mi agyunknak is (igaz, az egyes részek összetettsége eltérő.) A linkben írtakkal szemben az éhség és szomjúság központja nem is az agytörzsben van az ember esetében, hanem a hipotalamuszban (amit gyakran a limbikus rendszerhez sorolnak).
Hogy csak az emlősöknek lenne limbikus rendszere? Hát ez alapján a cikk alapján nem, már az első magzatburkosokban (a hüllők, madarak és emősök közös őseiben) is megvolt.
"A limbikus létrejötte azért köthető biztosan az ősemlősőkhöz, mert a koponyafosszíliáik belsejében felismerhetők az agy limbikus rendszerére jelemző formák, amelyek a hüllőkoponyákban nincsenek jelen."
Ez érdekelne részletesebben. (Az emlősök agyában a limbikus rendszer nagyrészt az agy belsejében helyezkedik el, nem hiszem, hogy túl sok nyomot hagy a koponyán. Illetve ha valamelyik agyterületnek nincs nyoma a koponyán, az még nem jelenti automatikusan, hogy nem is létezett.)
A linked azt írja, hogy a legújabb agyterület a neocortex. Ez valóban viszonylag új agyi struktúra, de minden emlősben megvan, nem igaz, hogy csak a főemlősökben jelent meg.
14.: Most alapvetően igazad van (már többször folytattunk vitát itt a GYK-n különféle kérdésekben).
Ezt nehéz beismernem, dehát a tények fontosabbak, mint az ember önérzete. Én még MacLeannél voltam leragadva, és azóta valóban sok minden megkérdőjeleződött abból, amit ő leírt.
Ettől függetlenül, ha elfogadsz egy tisztán szubjektív kritikát : kukacoskodó, passzív-agresszív figurának tűnsz, úgyhogy utállak. :)
(2., 10. és 13. vagyok)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!