Honnan származik a hazugság? Miért alakult ki? Mi az oka?
Ha úgy vesszük, sok nem túl intelligens állat is alkalmazza a "hazugságot".
Ilyenek például a különféle mimikri félék, vagy a pókfarkú szarvas vipera.
De ha a tudatos hazugságot nézzük, emberszabásúaknál megfigyelték, hogy szoktak hazudni.
Ha a hazugságot úgy vesszük, hogy megjátszás vagy színlelés is lehet, arra is van példa, például olvastam olyat, hogy házimacska sérültnek tettette magát, amikor figyelemre vágyott, mert megfigyelte, hogy ha sántít, akkor a gazdái rögtön odafigyelnek rá.
Például megfigyelték egyes szavannai állatközösségekben, hogy a madarak vészjelzést adnak le egy ragadozó láttán, aminek hatására a legtöbb állat elmenekül. Viszont vannak olyan madarak, amik direkt hamis vészjelzést adnak le, így hozzájutnak az elmenekült állatok otthagyott élelméhez.
Szóval nagyon sokféle példa van az állatvilágban, sőt még a növényvilágban is, a hazugságra és a megtévesztésre.
Az ok pedig az, amit #1 már leírt.
"...az alacsonyabbrendű hímeknek csak akkor van esélyük a párzásra, ha képesek becsapni, illetve kijátszani a nőstényeiket kemény kézzel őrző domináns hímeket. Ez elsősorban azoknál a fajoknál lehetséges, amelyek bonyolult mentális képességeket mutatnak a riválisok figyelmének elterelésére és megtévesztő jelzések létrehozására."
(Bereczkei Tamás - A megtévesztés pszichológiája, 219. oldal)
Egy szóval úgy lehetne összefoglalni, hogy: előnyszerzés.
Az evolúció nem az erkölcsöst, nem az erőset, nem a bölcset, nem az okosat jutalmazza, hanem azt, aki a leginkább képest alkalmazkodni a körülményekhez. Azt a viselkedést, ami előnyt tud jelenteni a riválisokkal szemben.
A hazugság, azaz a másik megtévesztése egy igen nagy evolúciós előnyt jelenthet az egyednek. Ergo az evolúció "jutalmazza" is ezt.
Az ember márpedig, rendkívül szofisztikált kognitív képességeinek felhasználásával igen magas szintre tudta fejleszteni a megtévesztés művészetét.
A hazugságot mondhatjuk hamis információval történő megtévesztésnek. És ezzel befolyásolhatok az élőlények viselkedése, tehát evoluciósan hatékony viselkedés. Ezért elkerülhetetlenűl kialakult.
Gondoljunk olyan egyszerű esetre, mikor egy állat azzal kerüli el a halálos összecsapást egy másikkal, hogy kétlábra állva a bundáját felborzolva nagyobbnak mutatja magát. Egy egyszerű hazugság árán meguszta küzdelmet. Ez rendkivűl hatékony megoldás egy sulyos sérüléssel járó küzdelem helyett. Ha meg belehalt volna akkor meg főlleg hasznos volt a hazugság. Tehát az evolució már a kezdetektől a hazugságot a megtévesztést jutalmazta.
Szóval az információ hatalom. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!