Mostmár mondható Magyarország mediterrán klímájúnak?
Na már kérdező... valóban kezd valami hasonló kialakulni, de ettől még nem ugyanaz. Érdemes lenne a "hasonló"-t nem keverni az "azonos"-sal... és többrétűen gondolkodni a dolgokról. Nem alakul ki akárhol ahol enyhébbek a telek, hanem a nyugati tengerpartokon van az amit mediterrán éghajlatnak neveznek.
Mediterrán éghajlat - wiki
"A Földközi-tenger környékén kívül is találhatók hasonló éghajlatú területek, jellemzően a közepes földrajzi szélességeken, a meleg mérsékelt övben alakulnak ki – a kontinensek nyugati partvidékén a meleg tengeráramlások hatására ez a tartomány kiszélesedik."
Mediterranean climate - wiki
"A száraz nyári éghajlat a melegebb középső szélességi körökön megtalálható, és szinte kizárólag a kontinensek nyugati részeit érinti a parthoz képest viszonylag közel."
És bizony nem az országhatárok szerint alakulnak a klímaövezetek, és Velence nem is tartozik bele, és még egész Görögország sem. Itt a térkép - nem véletlenül linkeltem, nézegesd meg kicsit.
Nyilván a kérdésed hátterében a klímaváltozás is megbúvik, és még az sem tart ott, hogy ennyire átrendezze a klímaövezeteket. Van hasonlóság ennyi igaz, van olyan változás. Talán néhány száz év múlva, esetleg átírhatjuk a klímaövezeteinket is, ki tudja... Amit 11-es is írt az is hasznos és talán keverted a politikai vagy kulturális szóhasználatokat és segíthet tisztázni. Talán fusd át ezeket is hozzá...
"A Földközi-tenger térsége vagy Mediterráneum..."
A Pallas nagy lexikona
"Mediterrán
a Földközi-tengerre és annak környékére vonatkozó dolgokat jelöli."
Magyar etimológiai szótár
"mediterrán: mediterrán éghajlat. – mediterráneum: ‘a Földközi-tenger melléke, partvidéke’."
A mediterrán országok listája - wiki
"A mediterrán országok azok, amelyek a Földközi-tengert veszik körül, vagy a Földközi-tenger medencéjében találhatók."
"Amit 11-es is írt az is hasznos és talán keverted a politikai vagy kulturális szóhasználatokat és segíthet tisztázni."
Ami egyébként a klímaövezetek elnevezésére is igaz. A wikipédián nagyon elterjedt Köppen-féle osztályozás szerint Velence (de újabban Budapest vagy Siófok is) "Cfa" kategória, amit annyi különböztet meg a forró nyarú mediterrán "Csa"-tól, hogy nincs nyári szárazság, egyébként viszont a hőmérsékleti kritériumok ugyanazok. A "Cfa" kategóriát valamikor valakik elkezdték "nedves szubtrópusi" éghajlatnak nevezni, noha a hidegebb részén, akárcsak nálunk, rendszeresek a kisebb-nagyobb fagyok, és a növényzet nem szubtrópusi, hanem a valódi mérsékelt övre jellemző lombhullató erdő (na meg maga a megalkotó Köppen sem nevezte így, ő a mérsékelt övet két fő részre osztotta, egy "meleg" (C) és egy "havas" (D) övezetre).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!