Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A múlt irányába lehet-e...

U. Xorter kérdése:

A múlt irányába lehet-e nemdeterminisztikus az idő?

Figyelt kérdés

A jövő irányába egyszerű: generálok egy kvantumrandombitet, és az biztos nemdeterminisztikus lesz. De a másik irányba hogyan?

Ha egy kérdéses eseményről (ami A vagy B) annyit tudunk, hogy C a következménye, és a vele kapcsolatos adatokat fizikailag megsemmisítjük, akkor mondhatjuk, hogy ilyesmi történt? Azaz a C esemény eredete nemdeterminisztikussá (vagy determinisztikusan ismeretlenné) vált.

Ha így működik a világ, amit nem tudok, akkor az milyen következményekkel, technológiai lehetőségekkel járna?



márc. 9. 19:22
 1/6 anonim ***** válasza:
A spec.rel.-ből kifolyólag determinizmus van.
márc. 9. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
61%
Ismét egy nobel díjas kérdés
márc. 9. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
#1-es, mi köze van a kettőnek egymáshoz?
márc. 10. 09:11
 4/6 anonim ***** válasza:
Generálj! És ülj rá! Micsoda boldog világ lenne errefelé.
márc. 10. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 krwkco ***** válasza:
Mivel a határozatlansági elv szerint egy részecske helyét és sebességét nem lehet egyidejűleg pontosan meghatározni, ezért az is többféle lehet, hogy az a részecske, ami kiváltotta a mérés eredményét, hol volt korábban. Vagyis a mérés eredményét, mint eseményt, egy nem determinisztikus előzmény váltotta ki.
márc. 10. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

@krwkco, amennyit tudok a határozatlansági elvről, az annyi, hogy egy részecske pozíciójának és momentumának egyidejű mérései során a mérési eredmények szórása korlátos, nullánál nagyobb (éppen a redukált Planck-állandó fele). Ebből következne a kvantumos nemdeterminisztikusság? Nem tudom, lehet, de meglepően egyszerű lenne.

Ha van egy ilyen nemdeterminisztikus mérés, amit egy megfelelő nemdeterminisztikus esemény váltott ki, akkor az időben előrefelé marad nemdeterminisztikus, mondjuk úgy divergens, és ami pedig az esemény előtt történt, arról nincs okom feltételezni, hogy ne lett volna determinisztikus. Viszont pont ez érdekel. Vegyünk egy butácska példát: az esemény legyen az, hogy egy üvegpohár leesik és szilánkosra törik. Ez egy irreverzibilis folyamat, ami nagyon félrevezető, ha ezzel akarom szemléltetni a nemdeterminisztikusságot, de legyen. Sokféleképpen szét tud törni, viszont a "helyes létformája" az egyféle: amikor egyben van. Van-e példa olyan eseményre, ami kettő vagy több állapotban lévő rendszert irreverzibilis módon egyfélébe ránt? (Konvergencia?) Ha igen, akkor ez a válasz a kérdésemre.

Ha az üvegpohár összetörése irreverzibilis és nagyvonalúan nemdeterminisztikusnak tekinthető, akkor az az érdekes a jelenségben, hogy az esemény előtt nem tudjuk pontosan, hogy milyen lesz a pontos kimenetele, azaz hogy fognak állni a szilánkok. A múlt irányából irreverzibilis "összerántás"/konvergencia pedig valami olyasmi lenne, aminek a következtében elveszik az az infó, hogy pontosan milyen állapotból alakult ki az esemény utáni "egyetlen" állapot. Ha ez az analógia megvan, csak vissza kell vezetni a mikroszkopikus fizikai nemdeterminisztikusság szintjére.

márc. 11. 00:31

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!