Időutazásnál hogy olható meg elméletileg, hogy térben is stimmeljen?
Az általános relativitáselmélet szerint a tér és az idő együttesen alkotja az ún. "tér-idő" néven ismert négydimenziós sztruktúrát. A tömeg és az energia megváltoztatja a tér-idő görbületét, ami befolyásolja az anyagok mozgását. Ennek a görbületnek a következményei között szerepelnek a gravitációs jelenségek, például a bolygók keringése a Nap körül.
Ha egy időutazó visszamegy az időben, az általános relativitáselmélet alapján a tér-idő görbületét figyelembe véve kellene számolni az ő térbeli pozíciójával is. Ez azt jelenti, hogy az időutazó ugyanazon a térbeli helyen lehet, de az idő dimenziójában változhat a pozíciója.
Valamint az sem árt, ha menet közben végig élhető helyeken megy át.
Itt az igazi probléma az időutazással: valahogy mindenki úgy képzeli, hogy ez a téridőn kívül megy.
De ha nem?
Akkor az utazó végig látható a téridőből is!
Képzeld el, hogy 10 másodperc alatt megteszel 10 évet.
Akkor ez alatt az összes hatás érni fog a környezetből, ami a 10 év alatt érne! Számold ki, hogy ez hány milliárd foknak felel meg - még akkor is, ha közel vákuumban mész! Úgy porlik szét a kabin egy pillanat alatt, mintha ott se lenne!
Ez egy popkultúrális paradoxon, ami már eleve paradox helyzetet eredményező előfeltevésekből indul ki. De most tekintsünk el ettől.
A probléma ugye abból ered, amikor úgy képzeljük el az időutazást, mint a Terminátor filmekben: valamikor a jövőben beülsz egy időképbe, és az kiköp téged valahol a jelenben/múltban. Na de és akkor hol? Mi garandálja, hogy nem egy falban landolsz? Stb...
Ez a probléma úgy oldható fel, ha az időutazásra két portál/végpont közötti utazásként tekintesz. (Kb. hasonlóan, mint a csillagkapuban, csak itt a két végpont nemcsak térben, hanem időben is különbözik).
Ha így nézzük, akkor máris kezelhetőbbnek tűnik a helyzet. És ez válasz is arra, hogy eddig miért nem találkoztunk egy időutazóval sem: nem épült még meg a két végpont.
Magyarán: megépíted az időgépet. Megnyitod a két kapu közt a kapcsolatot. Ha belépsz az egyikbe, megjelensz a másikon (lásd: féregjárat).
Az egyik kaput beteszed egy űrhajóba, és elutazol vele a jövőbe. Pl. úgy, hogy a fénysebesség 95-99%-ra felgyorsítod az űrhajót: ekkor, idővel az idődiletáció miatt a kapu két végpontjának helyi órái egyre drasztikusabban eltérő időt fognak mutatni. Amíg a Földön eltelik 1 év, az űrhajón eltelik mondjuk 3 (most csak hasamra ütöttem).
Namost, az űrhajón maradt fickó ha átlép a kapun, akkor elvileg az űrhajóhoz képest a múltban fogsz kikötni, hisz a portál másik végpontja a Földön (és a múltban) maradt.
Ez lehet egy elméleti megoldás. De minden bizonnyal ez sem mentes a paradoxonoktól, ezért vélhetően a valóságban nem kivitelezhető.
A portál és az időgép két különböző dolog.
A portál IS lehet időgép... viszont az időgép önállóan is tud mozogni, nem kell neki kiépített pálya.
Most csináltak egy holografikus féreglyukat. [link]
Nem tudom ez jó hír-e? :-)
és arra mi a magyarázat, hogy időutazásnál "ne a falban landoljon",m mint az egyik itteni manusz írta?
azt már értem, hogy nem az űr közepén landolnák, mert egybeforrt a tér-idő
azt nem lehet garantálni, hogy azon a helyen nem vot ott pl. egy kukásautó vagy szippantóskocsi
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!