Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy nagyon egyszerű(nek) tűnő...

Egy nagyon egyszerű(nek) tűnő nagyon bonyolult kérdés?

Figyelt kérdés

Adott egy lámpa vele szemben elég messze - de a lámpával mereven összekötve, tehát egy rendszert alkotva - egy sötét lap. A lámpa képzeletbeli tengelye - és ezzel az induló fénysugár a kilépési pontnál - pontosan merőleges a lapra. Hol fog a fény a lapra vetülni a képzeletbeli tengely döféspontjához képest? Mert valahol fog. Tegyük fel, hogy egészen elképesztően pontosan meg tudjuk ezt mérni és tegyük fel az egyszerűség kedvéért, hogy pontszerű képet hagy, sőt ez egy lézer és oda maradandóan kiéget egy pontot.

Az egész installáció nem gyorsul vagy lassul. Ellenben azt nem tudhatjuk, hogy mozog-e és milyen gyorsan. Pontosabban biztosan van olyan objektum a világegyetemben, amihez képest mozog, tehát akkor mozog. Márpedig, ha mozog, akkor a lap elmozdul azalatt az idő alatt, amíg az első fotonok odaérnek, vagyis nem pontosan a tengely döféspontjába érnek oda, hanem attól nagyon pici távolságban valahol. Ezt összekötve a döfésponttal kapunk egy irányt (utóbbiból kiindulva.) Minek az iránya ez? Mondhatnánk, hogy a mozgásnak. Na de MIHEZ képesti mozgásnak? És mit jelent az, ha esetleg mégis pontosan a döféspont ég ki?


febr. 21. 19:26
 1/9 anonim ***** válasza:
95%
Fizikához értő emberként ez egy nagyon bonyolultnak tűnő, de nagyon egyszerű kérdés. Ha egy rendszer nem gyorsul, vagy forog, akkor inerciarendszerként tekinthető. Azaz teljesen mindegy hogy valamihez képest mozog, megegyezik minden tulajdonsága azzal ha az álló rendszert nézzük.
febr. 21. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

1.

A kérdés az volt, hol égeti ki, nem az, hogy minek tekinthető.

Ha burkoltan azt akartad mondani, hogy mindig középen, akkor baj van. Mert akkor állításod egyenértékű azzal, hogy ha te pl elindítod a fényt a Földről a Nap közepe felé, akkor az pont középen is fogja eltalálni, hiába majdnem 9 perc az út és a Nap már közben kicsit odébb lesz.

Ne zavarjon meg, hogy az én példámban a látszólag kicsi távolság miatt, látszólag nem lesz eltérés, ennek nincs jelentősége, ha nagynál van, kicsinél is van valamennyi.

febr. 21. 20:27
 3/9 anonim ***** válasza:
95%

A föld és a nap nem ekvivalens a te rendszereddel, hiszen az két egymás körül keringő test, azaz forgómozgást végeznek és nem inerciarendszer.


És igen, mindig középen fogja kiégetni.

febr. 21. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Akkor legyen egy Nap távolságban (9 fénypercre lévő) hozzákötött lap, vagyis egy rendszer. Vagy legyen 2 űrhajó, a lényeg, hogy együtt, párhuzamosan, egyirányban, egyforma sebességgel haladnak és egyikből merőleges indítom a fényt. Szóval te azt állítod, hogy ha az őket összekötő képzeletbeli vonal mentén indítom meg a fényt, és az űrhajók pl 10 millió km/h sebességgel haladnak (a Földhöz képest), akkor 9 perc múlva, amikor a 2. űrhajó 1,5 millió km-rel már odébb lesz, a fény nem a már 1,5 M km-re lévő hűlt helyét fogja eltalálni, hanem tudja(?), hogy ferdén(?) kell mennie és 1,5 M km-rel odébb kell becsapódnia?
febr. 21. 20:53
 5/9 anonim ***** válasza:
94%
Nemcsak én állítom ezt, hanem a teljes fizika. A speciális relativitáselmélet levezetésénél pont egy ilyen rendszert vizsgálunk meg, és ebből vezetjük le a spec rel egyenleteit. Amik eléggé igazolva vannak hogy igazak. Szóval jó irányba kezdesz el gondolkozni, csak tanulj mellé egy kis fizikát is.
febr. 21. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Akkor mindjárt ki is fejtheted, hogy honnan tudja az a foton, hogy mit kell majd eltalálnia, amikor indul és azt is éppen hol.

Ne haragudj, de ez marhaság. Ott van klasszikus idődilatációs szemléltető kép is (pl a wikipédián, de bárhonnan belinkelhetném: [link] Hát a fény rohadtul nem a kék vonal mentén fog menni, hanem függőlegesen. Magyarázd meg nekem, te mint tanult fizikus, hogy miért indulna FERDÉN, (már ezt sem lehet) és honnan tudná, hogy mennyire ferdén kell.

febr. 21. 22:19
 7/9 anonim ***** válasza:
Einstein egy hasonló elrendezésből indult ki amikor a spec.rel. elméletet kitalálta. Csak ő tükörket, és órákat helyezett el a végtelen légüres térben. De az alap kiindulása hasonló volt. Ennek folyományaként ez a fórum (főleg mert még ábra sem csatolható értelmesen) nem alkalmas arra, hogy ezt bővebben kifejtsük. Olvasgassál spec.rel. cikkeket.
febr. 22. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
0%

Amikor egy pontszerű fénysugár a lámpából kilép és a lapra vetül, a vetülési pont a lap felületén egy adott helyen fog megjelenni a lámpa és a lap geometriájától függően. Ha az adott rendszerben sem a lámpa, sem a lap nem mozog, és mindkettő mereven rögzítve van egymáshoz képest, akkor a fény mindig ugyanazon a ponton üt ki a lap felületén.


Azonban, ha az installáció mozog, akkor valóban előfordulhat, hogy a lap elmozdul azokban az időszakokban, amikor a fény elér oda. Az irány, amelyben a vetülési pont elmozdul a lap felületén, a lap mozgásának irányában fog mutatni. Tehát a fény vetülete elmozdul a lap felületén a lap mozgásának irányába.


Ha az installáció mozgása viszonylag kicsi, és a fény megérkezése közben a lap elmozdulása elhanyagolható, akkor a fény pontja még mindig közel az eredeti vetülési ponthoz lesz.


Ha a lap pontosan az adott időben nem mozog, és a fény egy pontba ég ki, akkor ez azt jelenti, hogy a rendszer mozgása nem okozott elmozdulást a lap felületén, és így a vetülési pont pontosan a döféspontban marad. Ez esetben a lap mozgásának iránya az abszolút térben nem releváns, mivel a lap relatív mozgása a fényhez képest elhanyagolható.

febr. 22. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

8.

Az univerzumban minden mozog valamihez képest. Nehogy már attól függjön az a kiégés, hogy én az installáció mellől nézem vagy mondjuk éppen a Holdról. Vagy mindkettőről. 2 helyen egyszerre nem éghet ki!

febr. 22. 19:24

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!