Mit érnek ezek a dns tesztek? ( MyHeritage)
Persze, tudom, a magyarok mindennel kapcsolatban szkeptikusak ( ami egy pozitív tulajdonság is lehet) de érdekelne más hozzáértő, vagy DNS tesztet-csinált ember véleménye is. Csináltam én is egy MyHeritage tesztet, az eredmények a következők lettek: ( ennek az értelmezésében is segíthet valaki)
69% balkáni
21% észak-nyugat európai
10% kelet-európai
Genetikai csoport: Németország és Lengyelország.
Később feltöltöttem ezt a tesztet a Mytrueancestry oldalára ( ami elvileg megbízhatóbb) és egy csomó cuccból kb azt tudtam kihámozni hogy vannak felmenőim Magyarországról, Horvátországból, Ukrajnából, A Balkán-félszigetről és kb ennyi. Ja és szkíta is vagyok ( mint a legtöbb magyar.)
Na most ez mennyire lehet igaz? Kinéztemből más simán olasznak nézne, reméltem is hogy az leszek, erre kiadja hogy a genetikai csoport Németország, meg nyugat európa. Most ez hogy van?
Amúgy 1-es lehet, hogy nem így akartad írni, csak így a kérdezőnek téves. A százalék az nem esély, vagy valószínűség, hanem az a génekben lévő százalékos arány. És felmerülnek további kérdések is annak értelmezésével is, ez tény - nyilván ezért tette fel a kérdést.
Majd még pár szót erről kérdező...
Szerintem több dolgot is érdemes erről, ezekről tudni és úgy érthetőbb maga a származás és történelmi része is.
Ezek a cégek nem tesztelnek teljes genomot. Itt kezdődik. Csak egy bizonyos részét tesztelik. Na ez amúgy nem teljesen használhatatlan, csak bizonyos esetekben / módon hibákat, illetve pontatlanságokat ad ki. Például nem tudnak részletezni egy balkánon belül, vagy egy amerikai őslakosságon belül, így ezek nagy régiókat fednek le. Másrészt a cégek más génkészlet referencia adatkészlettel vetik egybe a tesztelt eredményt és az megint némileg eltérő eredményeket ad, nem teljesen mást, de eltérőeket.
MIKET TESZTELHETNEK
- Y-kromoszóma DNS (Y-DNS) teszt
- Mitokondriális DNS (mtDNS) teszt
- Autoszomális DNS (atDNS) teszt
Mindegyik mást vizsgál és mutat meg a génekből (nyilván ugye, ha nem azonosak).
- Y-kromoszóma DNS teszt
Apai vonalat teszteli és két marker típusból áll: STR-k (Short Tandem Repeats) és SNP-k, egy nukleotid polimorfizmusok (Single Nucleotide Polymorphism)". Nők magukra nem tesztelhetik mivel a nőknek nincs Y kromoszómájuk, nekik az apukájuk mintáját kell használniuk. Az Y-DNS teszt Y haplocsoportokat vizsgál.
- Mitokondriális DNS teszt
Anyai vonalat teszteli és mindkét nem elvégezheti a tesztet. Az mtDNS teszt vizsgálja a mitokondriális haplocsoportokat. Az mtDNS nagyon lassan változik, ezért a kimutatott ős lehet nagyon közeli és nagyon távoli is, akár több ezer éves is. Így az időbeliséghez kevésbé pontos, de nagy időtávon használhatóbb.
- Autoszomális DNS teszt
Nemektől független és 22 pár autoszómát vizsgál, amelyek nem nemi kromoszómák, nem X és nem Y. Az atDNS tesztben nincs benne a haplocsoport, valamint ez gyakori vizsgálatnak számít a közfogyasztói teszteknél. Az autoszomális DNS-tesztek pontossága a másodunokatestvérek szintjéig használható jól, de azon túl bizonytalan eredményeket ad. Nagyságrendileg 10 felmenőig használható, ami csak néhány száz év.
HAPLOCSOPORT
Ebből van nagyon sok, csak kérdés az, hogy mennyire részletesen vizsgálják. Általában nagy betűkkel és számokkal jelölik. Itt a lista és érdemes ezekből egyet megnyitni és onnan még tovább vannak részletezve.
Itt csak a Haplogroup R1b al részletezései vannak, tehát bőven lehet pontosítani.
GENOM SZEKVENÁLÁS TÍPUSAI
- Whole Genome Sequencing - WGS
- Whole Exome Sequencing - WES
- Targeted Re-sequencing
- SNP genotyping - DNA microarrays
- Teljes genom szekvenálás (Whole Genome Sequencing - WGS)
A WGS szekvenálja a genom teljességét, még a kódoló és a nem kódoló DNS-t is. A legtöbb cég nem ilyet alkalmaz és a génszekvenálás egyszerűen nem tejes vizsgálat, nyilván annak pontatlanságaival. A WGS tesztek jellemzően egy szabványos 30-szoros tesztelést jelentenek, vagyis 30-szor végzik el a szekvenálást a biztosan pontos és hibamentes munkához.
- Teljes exome szekvenálás (Whole Exome Sequencing - WES)
A WES teszt csak a DNS és RNS azon részeit vizsgálja meg, amik kódoló utasításokat tartalmaznak. Így azért ez is hasznos bizonyos módon.
- Célzott újrasorolás (Targeted Re-sequencing)
Ezzel a módszerrel a DNS meghatározott régióit vizsgálják célirányosan.
- SNP genotipizálás (SNP genotyping - DNA microarrays)
Ez a teszt az egynukleotidos SNP-k variációit nézi ugyanazon közösségből származó referenciákkal összevetve. Nem vizsgálja a teljes genomot és ez a tipikus vizsgálati módszer a piacon.
Az ismert tesztelő cégek azok így nem teljes genom szekvenálást végeznek, mint például: MyHeritage, Sequencing, 23andMe, Ancestry, FamilyTreeDNA, Living DNA, Color Genomics, Helix, stb.
A DNS-ben 700 000 SNP van, míg a teljes genomban 3 000 000 000 nukleotid pár van, tehát az SNP tesztelés igazából a genom 0.02333 %-t teszteli. Mondjuk ez a szám becsapós, mert a genom többsége csak olyanokból áll ami származásilag nem számít, mint az, hogy valakinek van orra például. De az SNP teszt származási tesztnek sem teljes és inkább nagyjából mutat valamit, ami akár pontosítva még nagyon más lehet.
Szóval nem teljesen alaptalan a vizsgálat, csak kérdéses még a pontatlansága is.
Amúgy kérdező érdemes azért megnézni, hogy milyen adatokat kaptál, mert hátha mégis... Bejelentkezve az oldalra vagy emailben rákérdezni, hogy tudnak-e adni genetikailag definiált adatokat, haplocsoportokat, stb, akármit. Hátha. Mert akkor elképzelhető, hogy lehet pontosítani rajta. Vagy esetleg, hogy a szülők, nagyszülők (stb) honnan származnak. Például Magyarország déli határa mellől? És meg is van fejtve lényegében a balkáni összetevő.
GÉNEK ÖRÖKLŐDÉSE (gondolom érdekes és hasznos lehet)
A gyerek a két szülő génjeinek fele-fele arányát örökli, ez viszont nem olyan mintha az egyik szülő génjét kettévágnák egy ollóval, hanem az összetevők random variált sorrendben válogatódnak össze. Mint példának egy kártyapakli esetén, nem elfeleződik középen a kártyapakli, hanem mintha a lapok 50 %-át összevissza módon kivennénk és az a fele öröklődik. Itt jön egy csavar még hozzá... Mégpedig az, hogy ugyanazon szülők két gyerekének is más-más 50-50 % válogatódik ki, tehát két sima testvér génjei sem azonosak, csak a szülők génjeinek felét-felét örökölték valamilyen választékban. És ebből nagyon sok kombináció keletkezhet.
És hogyan lehet valakinél egy nagyon váratlan kiválogatódás a szülők és nagyszülők génjeiből? Példának itt a "H" jelentsen horvát balkánit és az "M" jelentsen magyart. Az érthetőség kedvéért itt leegyszerűsítjük fiktíven tisztán horvát és tisztán magyar genetikájú szülőkre. Az áttekinthetőség kedvéért legyen szimbolikusan csak 10 elem kettéosztva a felénél.
LEHETŐSÉG 1.
Ez az egyik lehetőség, ha a négy nagyszülő többnyire horvát csak nincs számon tartva a gyerek előtt, illetve a gyerek erről nem tud. Ez is egy lehetőség. Itt a négy nagyszülő szinte teljesen horvát génekkel rendelkezik, összesen 87,5 %-ban horvátok és a gyerek mégis lehet csak fele részben horvát és fele részben magyar.
Nagyszülő: HHHHH-HHHHH
Nagyszülő: HHHHH-HHHHH
---- Szülő Anya: HHHHH-HHHHH
Nagyszülő: HHHHH-HHHHH
Nagyszülő: HHHHH-MMMMM
---- Szülő Apa: HHHHH-MMMMM
A gyereknél 50% különbség is lehet:
--------- Gyerek variáció 1: HHHHH-HHHHH
--------- Gyerek variáció 2: HHHHH-MMMMM
LEHETŐSÉG 2.
Egy ilyen lehetőség esetén, ha a négy nagyszülőből csak kettő félig horvát és félig magyar, akkor már három alapvető kombináció is összejöhet a gyerekeknél. A tisztán horvát, a félig horvát és a teljesen magyar is! Mind a három lehetséges ha három gyerek születik. Pedig a négy nagyszülő összességében 75 %-ban magyar volt! És így is összekombinálódhat egy teljesen horvát génekkel rendelkező gyerek és akár teljesen magyar is. Nyilván hozzátehetjük, hogy egyébként mindegyik magyarnak számít és itt a gének eredetét néztük.
Nagyszülő: HHHHH-MMMMM
Nagyszülő: MMMMM-MMMMM
---- Szülő Anya: HHHHH-MMMMM
Nagyszülő: HHHHH-MMMMM
Nagyszülő: MMMMM-MMMMM
---- Szülő Apa: HHHHH-MMMMM
A gyereknél 50% különbség is lehet:
--------- Gyerek variáció 1: HHHHH-HHHHH
--------- Gyerek variáció 2: HHHHH-MMMMM
--------- Gyerek variáció 3: MMMMM-MMMMM
És vannak ilyen az emberek számára ismeretlen szülői hátterek, hogy a nagyszülők valójában a horvát határ mellől jöttek például Budapestre, de nem tartják számon és a gyerekek nem tudnak róla. Ezek valójában az egymás mellett élésből keletkeznek és ez valójában nem is rossz, ezek a vegyes házasságok a békés, jó egymás mellett élés jelei.
- Fiktív példaként egy 100 %-ban szkíta apa és anya esetén a gyermek nyilván 100 %-ban szkíta lesz. Ha szintén fiktíven feltételezünk egy beházasodást, aminél 100 %-ban görög anya van és egy 100 %-ban szkíta apa, akkor a gyerek fele-fele arányban lesz szkíta és görög, 50-50 %-ban. Viszont, ha a továbbiakban újra csak szkíta szülők lesznek, akkor a görög aránya vissza fog csökkenni és visszaáll a szkíta genom. Ilyenkor történt egy kilengés ami visszaállt. Ilyen a gyakorlatban már nyilván nincs, de érthető belőle a genetikai öröklődés aránya és változása. Ilyenkor egy hosszú ideig a görög gének kimutathatóak lesznek, folyamatosan csökkenve, egészen addig, amíg teljesen el nem tűnik a génkészletből. Viszont! A jelenlegi genetikából nem lesz kimutatható, hogy valamikor volt egy görög szülő is! Pedig volt. Na ilyen eset is lehetséges és van.
Ja és egy másik variáció is érdekes lehet az esetedhez kapcsolódóan. Két 70 %-ban magyar génekkel rendelkező szülő esetén is kikombinálódhat több mint fele részben a horvát gén. Az később az össz magyar gének miatt eltűnedezik és vissza tud csökkenni.
---- Szülő Anya: HHHMM-MMMMM (70 % magyar)
---- Szülő Apa: HHHMM-MMMMM (70 % magyar)
A gyereknél lehet:
--------- Gyerek variáció 1: HHHHH-HMMMM (60 % horvát gén)
--------- Gyerek variáció 2: MMMMM-MMMMM
Az esetedben persze nem tudunk pontosat, viszont vázolható a működése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!