Megmagyaráznátok ezt a fizikai jelenséget? (Pohár töltésekor az alján végigcsurog a folyadék)
Ahelyett, hogy normálisan bele lehetne önteni semmi nem megy bele, hanem full végigfolyik az alján mintha valami mágnes lenne.
És nem, nem fogadom el azt az érved, hogy vastag pohár ezáltal a szélén lelassul, és azt se hogy sűrű a folyadék, mert már vékony szélű pohárral és vízzel is sikerült eljátszani ezt az iszonyatosan idegesítő dolgot!
A jelenség általános neve adhézió, azaz különböző anyagok molekulái közt fellépő vonzóerő. Ez esetben leginkább Van der Waals-erők okozzák, nagy vonalakban elektromos jellegű vonzásként képzelhető el, mivel végső minden molekula mutat valamennyi elektromos viselkedést (még a teljesen apoláris molekulák is, az elektronpályák révén).
Ugyanez a felelős azért hogy a kisebb folyadékcseppek nem esnek le.
A képek annyiból csalósak, hogy kb az első képen látható dőlésszög esetében csorog végig a folyadék a pohár falán, a nagyobb dőlésszög (alsó képen) esetében már a gravitációs erő lesz az erősebb, nem a pohár külső falán csorog el a folyadék.
Ez a jelenség a gyakorlatban olyankor jön elő, amikor óvatosan próbálunk folyadékot átönteni, amit nem lehet lendületesen (pl szúk szájú üvegbe) átzúdítani. Pohárból pohárba könnyebben elkerülhető, lendületesen megdöntve a poharat, a dőlésszög nagy, a folyadék lendületesen átömlik, lehúzza a gravitáció.
(a képen a másik csaló részlet, a pohárban látható folyadékszint, annak is változik a szöge a dőlésszög függvényében, a képen az asztalra letett pohár, vízszintesen álló szintje van berajzolva.
Lehet ennek kicsi jelentőséget tulajdonítanak, de pontosan az a részlet segíthet megérteni a "rejtélyt"
Életemben nem sikerült még az ábra alsó részén lévő jelenséget produkálnom. Pedig vegyész létemre több száz féle folyadékot kellett öntenem, több száz féle felületi feszültséggel és adhézióval.
[Ha valakinek sikerült, akkor leírná milyen anyagot milyen edényből töltött? Volt-e extrém hőfok, vagy valami más extremitás?]
Nem kell hozzá semmi különös előkészület, egy egyszerű, vízzel teli üvegpohárból próbáld meg átönteni a folyadékot egy olyan tárolóba, aminek szűk az átmérője, nem lehet azt lendületből átzúdítani, óvatosan kell csurgatnod.
Fentebb már volt említve, hogy az alsó kép csalós, ha már az ott látható szögben sikerül megdönteni a poharat, a gravitációs erő dominál, inkább a felső képen látható dőlésszög az, amikor a folyadék a pohár külső felületén végig futva, az aljánál szakad le a felületről.
Fontos elem, hogy a kisebb pohár az asztalon, függőleges helyzetben van, ha mindkét poharat kézben tartjuk, van plusz lehetőség a dőlésszög variálásra, a kisebb (befogadó) pohár oldalra döntésével is
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!