Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Arno Pensias és Robert Wilson...

Arno Pensias és Robert Wilson megérdemelten kaptak Nobel-díjat?

Figyelt kérdés
Tulajdonképpen véletlenül felfedezték fel a kozmikus mikrohullámú hárrérsugárzást. Maga a story amúgy regénybe illő, nem mindennapi tudományos történet.
2023. dec. 9. 21:58
 1/5 A kérdező kommentje:
*háttérsugárzást
2023. dec. 9. 21:58
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Véletlenül felfedeztek valamit, és helyesen értelmezték. Jár a pont.
2023. dec. 9. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

"Dicke és Peebles a Princetoni Egyetemen hozott létre csoportot (aminek kettejükön kívül még két fiatal kutató, a radiométert építő Peter Roll és David Wilkinson volt tagja), éppen annak az elképzelésnek az igazolására, hogy a világegyetem egy sűrű és forró állapotból tágult mostani állapotába — már pedig ebből maradnia kellett egy meglehetősen alacsony hőmérsékletű háttérsugárzásnak. Miután telefonhívást kapott Crawford Hill-ből, Dicke ezt mondta: „Fiúk, megelőztek minket” [9])[10] A princetoni és Crawford Hill-i csoportok találkozóján Dicke megállapította, hogy a látszólagos antennahőmérséklet valóban a háttérsugárzás. Penzias és Wilson ezt erősen kételkedve fogadta, mivel az állandó állapot általuk vallott elvében efféle sugárzásnak nem volt helye. Ennek ellenére a sugárzás felfedezéséért 1978-ban ők kaptak fizikai Nobel-díjat, és nem Dicke."


[link]


Pensias és Wilson úgy tűnik nem nagyon volt tudatában annak, hogy mit fedeztek fel.

2023. dec. 9. 22:23
 4/5 sadam87 ***** válasza:
100%

Azért ha elolvasod, előtte mit ír az oldal előtte, akkor láthatod, hogy nagyon nem véletlen volt, hogy felfedezték. Ők építettek először olyan érzékeny műszert, amivel ki lehetett mutatni a háttérsugárzást, és ők vizsgáltak meg és zártak ki minden más lehetséges forrást. Szóval elképesztően komoly munkát végeztek. Való igaz, Dicke segítségével jöttek rá, hogy miről is van szó. Nyilván Dicke hozzájárulása is nagyon jelentős. De ettől még Penzias és Wilson munkássága nélkül nem lett volna meg a háttérsugárzás egy jó darabig, szóval aligha mondható, hogy érdemtelenül kapták volna meg a Nobel-díjat.

(Egyébként kb. bármelyik Nobel-díjnál lehet vitatkozni, hogy miért az kapta meg, aki, hiszen minden tudományos eredményhez számos labor rengeteg kutatója járul hozzá. Nyilván ebben az esetben is lehet, ez egyáltalán nem egyedi.)

2023. dec. 9. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A mérési eljárást ők tökéletesítették. Tudományos szempontból elsőrangú munkát végeztek, annak ellenére, hogy kezdetben nem tudták magyarázni a mérési eredményeket, viszont megteremtették azokat a műszaki feltételeket, mellyel vizsgálni tudták azt. Munkájuk alapvetően hozzájárult a mikrohullámú csillagászati megfigyelések alkalmazásának.

Megjegyzendő, hogy a zseniális Gamow már 1948-ban megjósolta a háttérsugárzást, de erről sem Dicke, sem Pensiasék sem tudtak. Gamow egyértelműbben megérdemelte volna a Nobelt mint Dicke, de 78-ban már rég halott volt. Valószínűleg emiatt sem kapott díjat Dicke.

2023. dec. 9. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!