Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » [Fizika] Csigán átvetett...

[Fizika] Csigán átvetett kötél, milyen a nyomáseloszlás?

Figyelt kérdés
Milyen a nyomáseloszlás annak az R sugarú csigának a kerülete mentén, amelynek negyedkerületén kötél fekszik fel, és a kötél két ágát azonos F erő terheli? (A kötélágak által bezárt szög derékszög, a kötél nyújthatatlan és tökéletesen hajlékony)

#csiga #kötél #nyomáseloszlás
2023. nov. 23. 18:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Elméletileg egyenletes és mindig sugárirányú a felületi nyomás, gyakorlatilag viszont jóval bonyolultabb erőeloszlás is lehet az egyenetlen tapadás és deformációk miatt.
2023. nov. 23. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 krwkco ***** válasza:
100%

A kötél bármelyik pontjára két ellentétes húzóerő hat a kötél két folytatásának irányába. Az összegüket fel lehet bontani egy a felszínre merőleges és azzal párhuzamos (0 surlódás esetén biztosan 0) komponensre. A felületre merőleges komponens adja a nyomást a kötél felfekvő szélességétől és rugalmas szilárdságsától függően. (Szíjjal könnyebb lenne.)

A nyomás nem lesz egyenletes. A szimmetrikus csúcsponton maximális. És 0 ott, ahol elválik a kötél a csigától.

2023. nov. 23. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Na, ez nagyon jó! Két ellentétes válasz. #1 azt mondja hogy konstans, #2 azt mondja hogy változó, amolyan fél szinuszhullám szerű.

Igazából én ugyanerre a két lehetőségre gondoltam.

A kérdés még nyitott, kiegészítve azzal hogy miért konstans vagy félszinusz jellegű.

Le tudnátok vezetni egyenletekkel?

2023. nov. 23. 20:00
 4/13 anonim ***** válasza:
Próbáld azzal a logikával végiggondolni a dolgot, hogy mi van akkor, ha teljesen körbefeszíti a csigát a kötél, mi van ha csak félig, stb. - szerintem így rá fogsz jönni a helyes megoldásra!
2023. nov. 23. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Ha teljesen körbefeszíti, akkor nyílvánvalóan az egész kerület mentén egyenletes (konstans) a nyomás. De ha csak részben fogja át, egyáltalán nem triviális hogy miért konstans, és az elválási pontoknál miért van egy ugrás a nyomáseloszlásban folytonos átmenet helyett.
2023. nov. 23. 20:43
 6/13 anonim ***** válasza:

Bontsuk fel az erőhatásokat x és y összetevőkre. Körbefeszített kötélnél szinusz és koszinuszeloszlást kapunk, melyek összeadódva kiadják a sugárirányban egyenletes erőhatást.


Gondolkodjunk el azon, hogy mi változik abban az esetben, ha a rendszert félbevágjuk - megfelel ez az egyoldalúan átvetett, 180 fokban felfekvő kötél esetének?

2023. nov. 23. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Az egyes válasz írója vagyok - szabad a gazda?


Ha a rendszert félbevágjuk, az tényleg megfelel a 180 fokos felfekvésnek, hisz csak a kötél keresztmetszetére merőlegesen van feszítőhatás mindkét esetben, a felfekvőfelület nyomása ezért egyenletes marad!

2023. nov. 23. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

#6 Ez érdekes megfontolás. A kötél erőkomponensek Fx=-F*sin(fi) és Fy=F*cos(fi). Ez gyakorlatilag egy F sugarú kör paraméteres egyenletrendszere. Ezek szerint minden pontban F nagyságú sugárirányú erő hat?

Ha a rendszert félbevágom, azzal az erőkomponensek értelmezési tartományát szűkítem, F sugarú félkört kapok.

Én egyébként teljesen másként indultam el (ha érdekel, leírom).

2023. nov. 23. 21:45
 9/13 anonim ***** válasza:

Kérdező - ne fogd vissza az eszmefuttatásaidat a témában!

:)

2023. nov. 24. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

#9 Arra gondoltam, hogy tekintsük a kötélnek egy alfa középponti szöghöz tartozó ívhosszát. Képzeletben az ezen kívül eső kötélrészeket eltávolítjuk, és a hatását helyettesítjük az F húzóerővel.

Azaz van egy R*alfa hosszúságú kötélszakasz, amelyet két végén F erő terhel. A két F erő egymással alfa szöget zár be. Ezek eredője adja a csigára ható nyomóerőt a vizsgált kötélszakasz közepén (alfa/2 szög). Ez tulajdonképpen vektorháromszög és koszinusztétel alapján számítható. Most vegyünk egy polárkoordinátarendszert fi polárszöggel, amelynek az origója essék egybe a csiga középpontjával. A vizsgált kötélszakasz egyik végét jellemezze a fi=0 polárszög. A fi=pi/2 polárszög jellemzi a kötél kilépő végét abban az esetben ha negyedkör kerület mentén fekszik fel a kötél.

Na és most jön a nagy kérdés: valami olyasmit kéne csinálni hogy az alfa szöget minden határon túl finomítjuk. Tehát differenciálisan kicsi d(alfa) elemi szögünk lesz. És valahogy végig kéne integrálni ezt fi szerint fi=0-tól fi=pi/2-ig.

Szerintem jó irányba fejtegetem ezt a levezetést, de még zavaros hogy mit hogyan.

Ez olyan szempontból is érdekes, hogyha a csiga pl. nem köralakú, hanem teszem azt ellipszis vagy archimedesi spirális, ugye ekkor a nyomáseloszlás már nem lehet konstans a kerület mentén.

Mi a meglátásod a leírtakról?

2023. nov. 24. 20:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!