Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka, hogy az utóbbi 40...

Mi az oka, hogy az utóbbi 40 évben nem láttam sarki fényt Magyarországon?

Figyelt kérdés

Sőt, az utóbbi 15 évben sem láttam, pedig Flensburgban sokat jártam, néha még Dániában is, de magyarországon meg most egyre gyakrabban van.


Mi az oka ennek?


2023. nov. 7. 20:07
 1/7 anonim ***** válasza:
18%
H A R P
2023. nov. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A nagy Levin ***** válasza:
93%
Én sem láttam, mert amikor néztem a csillagos eget, akkor nem volt sarki fény, amikor meg volt, akkor nem néztem. Lehet, te is így vagy vele.
2023. nov. 7. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
96%

Magyarországon elég ritka a sarki fény.

A Napkitörések erőssége 11 éves periódussal ciklikusan változik és csak a legerősebb fázisban fordulhat elő hazai feltűnése.

Ehhez azonban olyan erős Naptevékenység szükséges, ami a részecskéket tartalmazó Napszélen kívül mágneses vihart is okoz, ami megváltoztatja Földi magnetoszféra szerkezetét egy (általában rövid) időre, ilyenkor a sarki fény alacsonyabb szélességi körökön, így nagyon ritkán Magyarországon is megfigyelhető. A sarki fény akkor látható a legjobban, ha a mágneses pólus a megfigyelő és a Nap között van. Ez az időszak a mágneses éjfél, ami megkülönböztethető a normál éjféltől.

Három évtizede amatőr csillagászként rendszeresen végeztem éjszakai megfigyeléseket és akkor egy ízben láttam ezt a jelenséget egy rövid időre, ám nem volt ilyen intenzív, mint a mostani.

Többször nem láttam ilyet, beleértve a mostanit is, sajnos csak utólag értesültem róla és csodáltam meg a fotókat.

2023. nov. 8. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Psycho ***** válasza:
100%

Nos, ehhez a kérdéshez azt kell tudni: mi a sarki fény?


A Napból érkező ELEKTROMOSAN TÖLTÖTT részecskéket a Föld mágneses mezeje (ami jóval távolabbra "nyúlik", mint a légkör -> ez fontos), eltéríti, mondhatni becsatornázza - a pólusok felé.

A Föld mágneses mezejének van egy "formája", és annyit kell tudni, hogy ez a pólusok felé irányítja ezeket a töltött részecskéket.

Még egyszerűbben: ott kötnek ki a pólusok körül ezek a részecskék. Minthacsak kötelező haladási irány lenne kijelölve nekik.


A Föld mágneses pólusai történetesen NAGYJÁBÓL az Északi (és Déli) sark környékén vannak.


Ezek a töltött részecskék aztán elérik a légkört, és ott kölcsönhatásba lépnek a légkör részecskéivel. A jelenség hogyanja nem lényeges, csak az, hogy az interakció egyik mellékterméke, hogy fotonok keletkeznek és távoznak.

Magyarul: fénylik.


Namármost, ebből a képletből jól látszik, hogy az egész jelenség helye nem véletlenszerű. Ha nagyon erős a napszél felől érkező, elektomosan töltött részecske felhő, akkor van esély rá, hogy mi is látjuk. Másként nem igazán, mivel kicsit messze vagyunk a sarkoktól.


Ennel megfelelően a legkisebb eséllyel értelemszerűen az egyenlítő körül fogsz látni sarki fényt.

2023. nov. 8. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
62%
#3 hogy nézett ki a mostani? mihez tudnád hasonlítani? lemaradtam róla és mindenki ezerrel posztolta a látványos fotókat, de mint tudjuk, a fénykép sokszor eléggé mást mutat, mint amit a szemünkkel látunk.
2023. nov. 8. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
31%
(ja bocs, most látom, hogy te is lemaradtál róla)
2023. nov. 8. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
65%
2023. nov. 8. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!