A bolygók óra járásával ellentétesen keringenek a Nap körül?
Vonatkozó wikipédia szócikk egy részlete:
"A Nap körül az összes bolygó, és a bolygók körül a legtöbb hold azonos irányban kering, és a forgásirányokra is döntően ez az irány jellemző: ez az ekliptika északi pólusa felől nézve pozitív irány (az óramutató járásával ellentétes). Vannak persze olyanok is, amelyek kivételt képeznek, és ellentétes, ún. retrográd irányban keringenek vagy forognak. Például az Uránusz[35] és a Vénusz[36] tengely körüli forgása, illetve a Neptunusz Triton nevű holdjának keringése retrográd, negatív irányú. "
Illetve még hasznos:
A Naprendszerben a bolygók, köztük a Föld is, ugyanabba az irányba keringenek a Nap körül, ami az óra járásával ellentétes irány. Ezt a mozgást az ún. "keleti irányú keringésnek" nevezik. A Föld az óra járásával ellentétes irányban kering a Nap körül, és ezért a Nap keleti irányban kel, és nyugati irányban nyugszik az égbolton.
Az iszlám vallásban a Kába körüli körforgást valószínűleg más okok vezérlik, és a Naprendszerben tapasztalható bolygómozgásokkal nincs közvetlen kapcsolatban. Az iszlám kultúrában a Kába Mekkában a szent épület, amelynek körüli körforgás (tawaf) fontos vallási cselekedet a muszlim zarándokok számára. A körforgás iránya az óra járásával ellentétes, de ennek okai vallási és hagyományosak, és nem kapcsolódnak a Naprendszer bolygóinak mozgásához vagy az égbolt irányához.
Az észak-dél irányzatot az ember általában az északi sarkpont felé felfogja, így a déli irány az északnak az ellenkezője. A Földön nincs "fent" vagy "lent" az égbolton, mivel az égbolt relativisztikus térben van, és az emberi térérzékeléshez képest nincs abszolút irány vagy tér. Az észak-dél és a kelet-nyugat irányok inkább földrajzi vagy térbeli referenciapontok, és különféle kultúrákban változhat a szimbolikus jelentésük. Az észak az északi sarkpont felé irányul, míg a dél az ellenkező irányba mutat, és ezt a térérzékelési rendszert az emberek a Föld felszínén használják az irányok meghatározására.
"A Föld az óra járásával ellentétes irányban kering a Nap körül, és ezért a Nap keleti irányban kel, és nyugati irányban nyugszik az égbolton."
Köszönjük Emese. Akarom mondani: ChatGPT.
Abba kellene a ChatGPT idézését a tudomány rovatban. A ChatGPT rengeteg szöveget összevet és aztán elkezd halandzsázni. De ez a természettudományokban vegyes, azaz hasznáhatatlan eredménnyel jár.
2
ChatGPT lepontozva és jelentve.
> Egyáltalán van egy közmegegyezés arra - és ha van miért az -, hogy a naprendszert melyik irányból tekintjük? Melyik a "teteje", melyik az "alja".
Észak mutat "felfelé", illetve ha meg van döntve, akkor kicsit "feléd", hogy lássad (és a déli sark van takarásban). Miért ne? Gondolom amikor kialakult hogy hogyan tartjuk a térképet, észak felé lehetett menni, míg délen ott volt a földközi tenger, meg a Szahara. (Aztán az is lehet hogy ez bizonyíthatóan hibás logika, és amikor kialakult hogy hogyan tartjuk a térképet, akkor éppen Afrikát kerülték meg hajóval vagy akármi.)
> a Kába követ úgy kerülik meg hogy az óra járással ellentétesen mozognak. Erre azt a magyarázatot adják hogy a bolygók is így kerülik meg a napot. Ez a magyarázat csak akkor áll meg, hogyha az északot tekintjük fentnek, és a déli irányt lentnek.
Pontosan, úgy ahogy írod.
"Egyáltalán van egy közmegegyezés arra - és ha van miért az -, hogy a naprendszert melyik irányból tekintjük?"
Ha az északi félgömbön elkezdünk körbeforogni, akkor a szerint mondjuk a forgásunkat az óramutató járásával ellentétesnek, mintha egy földre helyezett órát néznénk. A bolygók keringése is ebben az irányban történik.
Ha a déli féltekén lennénk, akkor a bolygók keringésével egyező irányú forgásra azt mondanánk, hogy az óramutató járásával megegyező irányú.
De a közmegegyezésekben -történelmi okokból- az északi félgömbön élők szemlélete a meghatározó.
> Ha az északi félgömbön elkezdünk körbeforogni, akkor a szerint mondjuk a forgásunkat az óramutató járásával ellentétesnek, mintha egy földre helyezett órát néznénk.
Ez egyébként a déli féltekén is így van
"Ha az északi félgömbön elkezdünk körbeforogni, akkor a szerint mondjuk a forgásunkat az óramutató járásával ellentétesnek, mintha egy földre helyezett órát néznénk."
"Ez egyébként a déli féltekén is így van"
Pontosan.
A 6-os hozzászólás folytatásában jelenik meg a különbség: ha a forgásunkat összehasonlítjuk a bolygók keringésével, akkor a déli féltekén az óramutató járása szerinti forgás fog egyezni a bolgók mozgási irányával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!