Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne egy felnőtt...

Mi történne egy felnőtt emberrel, ha módosítanák a DNS-ében azt a részt, ami a hajszínért felelős?

Figyelt kérdés

Mondjuk ő kérne egy ilyen beavatkozást.

Ha eredetileg szőke, akkor meg lehetne azt csinálni, hogy barna legyen?

Ha igen, akkor ezt követően elkezdene fokozatosan sötétedni a haja?


2023. okt. 16. 20:23
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
73%
sadam87 - technikailag egy darab hajhagymában is probléma lenne ilyen módosítást elvégezni!
2023. okt. 16. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 sadam87 ***** válasza:
81%

#11

Valószínűleg nem volna egyszerű, de azért nem hiszem, hogy lehetetlen volna.

2023. okt. 17. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
De ez a módosítás hogy zajlana? A DNS-t nem láthatjuk szabad szemmel, hogyan lehet akkor abba beavatkozni, amit nem is lát az ember?
2023. okt. 17. 01:08
 14/20 anonim ***** válasza:
29%

Az elméleti kérdéseidre válaszolva, ha valakinek a DNS-ét módosítanák annak a részét illetően, ami a hajszínért felelős, elméletileg lehetséges lenne a hajszín megváltoztatása. Azonban fontos megérteni, hogy a DNS-módosítás, különösen egy felnőtt egyénnél, jelenleg nem egy egyszerű eljárás, és sok kihívással jár. Az emberi genetikai módosításokra szigorú szabályozások vonatkoznak, és etikai kérdéseket vetnek fel.


Ha valaki eredetileg szőke hajú lenne, és DNS-módosítással barna hajúvá válna, az új hajszín általában stabil maradna. A hajszín változása nem időszakos folyamat, és nem sötétedne fokozatosan a barna színtől vissza a szőkéhez.


A DNS-módosításoknak számos lehetséges alkalmazása van a tudomány és az orvostudomány területén, például a génszerkesztés segítségével genetikai betegségek kezelése. Azonban a hajszín megváltoztatása pusztán esztétikai okból sokkal összetettebb és etikai szempontból érzékeny kérdés, amelynek sok jogi és etikai korlátozása van.


Az emberi DNS módosítása kapcsán számos tudományos, etikai és jogi kérdés merül fel, és a jelenlegi helyzetben az ilyen típusú módosításokat szigorúan ellenőrzik és korlátozzák. Az emberi DNS módosításának hosszú távú következményei és lehetséges mellékhatásai még nem teljesen ismertek, és ezeket alaposan meg kell vizsgálni és megfontolni, mielőtt ilyen eljárásokat az emberi populációkban alkalmaznának.

2023. okt. 17. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 sadam87 ***** válasza:
96%

#13

Valóban egy kézzel történő összeollózásnál kissé bonyolultabb a dolog. Elég sokféle módszer van, amivel egy élőlény DNS-ét lehet módosítani, illetve géneket be lehet juttatni a DNS-ébe. Ebben az esetben (szőke hajszín helyett barnát szeretnénk) a sötét hajszínt okozó gén (vagy gének) sötét hajszínt okozó allélját (génváltozatát) kell bejuttatni az emberbe. (Nem tudom, a 11. válaszoló pontosan mire gondolt a nehézségek alatt, de az egyik lehetőség az, hogy a hajszín genetikai háttere összetett, sok gén játszik szerepet a meghatározásában. Tehát ha csak egy gént módosítunk / juttatunk be, az nem biztos, hogy olyan nagyon megváltoztatja a hajszínt.)

Egy következő probléma, hogy élő emberben akarunk megváltoztatni sejteket. Bizonyos esetekben (például az 5. válaszoló által említett csontvelőében) azt is meg lehet tenni, hogy kivesszük a sejteket, és laboratóriumi körülmények között módosítjuk őket, de ebben az esetben ez nem hiszem, hogy járható út lenne. A testen belül kell a génmódosítást elvégezni.

Ehhez módosított vírusokat szoktak használni vektorként (hordozóként). A vírusok ugyanis gyakorlatilag egy olyan burokból állnak, ami nukleinsavat juttat a célsejtekbe. Sőt, vannak olyan vírusok, amik be is építik az örökítőanyagukat a sejt DNS-ébe (retrovírusok és egyes DNS vírusok). Ha kicseréljük a vírus génjeit az általunk bejuttatni kívánt génre, akkor már van is egy olyan rendszerünk, amivel a gént betudjuk juttatni a célsejtbe. Leggyakrabban adeno-asszociált vírusokat (AAV-ket) használnak, mert ezek elég célzottan egy adott helyre szokták beépíteni az örökítőanyagukat (és ez a pontosság a vírus módosításával tovább növelhető). (Ha random helyre épülne be a vírus DNS, akkor elég nagy lenn a mutáció kockázata, ami akár rák kialakulásához is vezethet, és más problémákat is okozhat.)

A vírusokban az is jó, hogy specifikusak, csak bizonyos sejteket fertőznek meg. Azaz ha találunk (vagy elő tudunk állítani) olyan vírust, ami csak a hajhagyma sejtjeit fertőzi meg, akkor csak ezeknek a sejteknek a DNS-e fog módosulni. (Persze ilyen vírus találása sem feltétlenül olyan triviális.)

Ilyen vírus vektor rendszereket már használnak is terápiás célra. Roska Botond kutatócsoportja például sikeresen állította helyre részlegesen a látást vírus vektorok segítségével bizonyos típusú retinakárosodás esetén.

[link]

A probléma viszont, amire többen céloztak, hogy egy felnőtt embernek rengeteg, több ezer milliárd sejtje van. Még szőrtüsző sejtekből is rengeteg (sok millió van) van. Lehetetlen mindet módosítani. Egy ilyen típusú vírusterápiánál valószínűleg a sejtek csak egy kis részének módosulna a DNS-e. (Sőt, egyáltalán nem biztos, hogy akár egyetlen tüszőnek módosulna az összes sejtje. Ekkor csak kevésbé sötétedne a szőrszál színe. Talán erre gondolt a 11. válaszoló?) Magyarul néhány hajszál színe sötétebb lenne, de a többi nem változna.

És persze ezek a hajszálak sem egy csapásra lennének sötétek. Egyrészt kell idő ahhoz, hogy kifejeződjön a sejtekben a gén. Másrészt nyilván csak az újonnan létrejött részek lennének sötétek, ami már megvolt a terápia előtt, annak a színe nem változna.

2023. okt. 17. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 sadam87 ***** válasza:
87%

#14

Köszönjük az újabb idemásolt, teljesen semmitmondó ChatGPT választ. Ha átolvastad volna a copypaste előtt, akkor legalább az ilyen elírásokat kiszedhetted volna belőle:

"és nem sötétedne fokozatosan a barna színtől vissza a szőkéhez."

2023. okt. 17. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
84%
#16 Amúgy mit lehet kezdeni ezzel a retardálttal? Mert szemmel látható élvezetét leli benne, hogy minden kérdést teleszemetelhet ChatGPT-kisregényekkel.
2023. okt. 17. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
64%

#17 - esetleg rendszeresen lehet jelentgetni "A válasz más szempontból problémás" opcióval.


Engem is idegesít a jelenség, néha viszont meglepően jó válaszokat is ad a rém hülye típusú kérdésekre - ilyenkor nálam erkölcsi aggályok merülnek fel a lepontozását illetően!

2023. okt. 17. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
91%

Ez ellen nem nagyon lehet mit csinálni, az oldal report funkciója nem igazán alkalmas erre. Az ilyen válaszokat az esetek túlnyomó részében nem ellenőrzik, vagy nem találják szabájsértőnek. Mivel azért nem fognak választ törölni mert valaki rosszul tudott valamit, akkor se ha az összes válasza 0%-os.


Nagyon nehéz valakit töröltetni erről az oldalról, ehhez az kell hogy gyakorlatilag minden választát 20+ ember reportolja. De ha az ember anoním ez nem nagyon lehetséges.

Nem tudom hogy emlékeztek e D NMR-re. Ő bannolva lett, de nem az álltalános viselkedése miatt. Hanem mert valaki elhitette vele hogy egy admin, egy csomó duplikált felhasználóval folyamatosan lepontozza. És idegességeében megfenyegetett egy admint, ekkor bannolva lett. De előtte több hónapon keresztül minden válaszát 10-15 fiók azonnal lepontozta és reportolta. Semmi sem történ egésszen addig amíg nem olyannak szólt be akinek van tényleges döntési joga. Az ilyen felhasználók ellen nem lehet semmit sem csinálni mivel szigorúan véve nem szegnek meg olyan szabályt amiért bannolni lehetne őket. Emellett tekintve az oldal felhasználói bázisának a hanyatlását, az oldal üzemeltetőinek nagyon nem érdekeke hogy bárkit bannoljanak. (igazából azt csodálom hogy még nem kezdték el botolni az oldalt)

2023. okt. 17. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
100%

"Az ilyen felhasználók ellen nem lehet semmit sem csinálni mivel szigorúan véve nem szegnek meg olyan szabályt amiért bannolni lehetne őket."

Pedig "A válaszadó értelmetlen dolgokat ír" report opció elég gyakran fedi a valóságot.

Egyébként - az oldal teleszemetelése haszontalan válaszokkal elkerülendő - elegendő lenne pusztán szigorúbbra venni, hogy a nagyon alacsonyra értékelt felhasználók milyen időközönként írhatnak választ. Mondjuk az adott kategóriában napi egyszer.

2023. okt. 18. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!