Az üveg vagy a króm vanádium acél a keményebb anyag?
1) A Mohs-féle keménység elég nehezen értelmezhető az acélokra. Egészen egyszerűen nem erre van kitalálva.
2) Mit kell értenünk króm vanádium acélon (ötvözők mennyisége)? Hőkezelt, nemesített? A különböző állapotok közötti mechanikai tulajdonságokban bőven benne lehet egy kettes szorzó.
Sokféle acél tartalmaz egyszerre krómot és vanádiumot.
Vegyük példának az 51CrV4-et ( WNr 1.8459 ) edzve, 180 - 200 °C-on megeresztve simán karcolja az üveget. Bár általában magasabb hőmérsékleten eresztik meg 800 - 1200 N/mm^2 szilárdságra. Nemesítve szívós, rugalmas nem karcolja az üveget.
Story - az egyik munkahelyemen össze volt karcolva a MEO ablaka. Ha a Rockwell-gép foglalt volt, és gyorsan ellenőrizni kellett az edzés minőségét, a munkadarabot meghúztuk az ablakon. Néha "kukacos" megrendelő előtt is igy demonstráltuk hogy a szerszáma jól van edzve.
A króm-vanádium acél (vagy más néven króm-vanádium ötvözet) általában sokkal keményebb anyag, mint az üveg. A króm-vanádium acél egy speciális acélötvözet, amely magasabb keménységi szinttel rendelkezik, és általában az ipari és gépészeti alkalmazásokban használják például szerszámok és gépalkatrészek készítéséhez. Az üveg pedig általában jóval puha anyag, és könnyebben karcolódik.
Ezért ha egy króm-vanádium acél tárgyat próbálsz üveg felületen karcolni, a króm-vanádium acél általában nem fogja megsérteni az üveget. Az üveg viszont könnyebben karcolódik a keményebb anyagok, például a gyémánt vagy a keményfémek ellen. A karcolások és a keménység összefüggése a Mohs-keménységi skálán ismertetett módon értelmezhető, ahol a keménység növekedése a számérték növekedését jelenti.
Tegyük tisztába az 51CrV4-et néhány konkrét példával!
Ha egy rendesen föledzett edzhető acélt megeresztünk a keménysége csökken, de rugalmassága, szívóssága növekszik. Valamit valamiért.
A következő adatokat találtam.
Az 51CrV4 esetén a keménységek a hegeresztési hőmérséklet függvényében:
160 - 180 °C 740 Vickers ~ 62 HRC. Karcolja az üveget.
280 °C 600 Vickers ~ 55 HRC.
400 °C 500 Vickers ~ 49 HRC.
450 °C 450 Vickers ~ 45 HRC.
550 °C 340 - 370 Vickers ~ 1190 - 1095 N/mm^2
650 °C 270 Vickers ~ 865 N/mm^2
-
Ha lágyított 51CrV4 szálanyagot veszel azt viszont meg lehet karcolni üveggel.
Szándékosan nem írtam Mohs keménységet, mert a műszaki gyakorlatban fémekre nem használjuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!