Tudnátok olyan példát mondani sav-bázis titrálásból (nem komplexometriás!), ahol a kiszorításos módszert kell alkalmazni?
Természetesen, itt van egy példa egy sav-bázis kiszorító titrálásra:
**Gyakorlat neve:** Ammónium-klóriddal (NH4Cl) kiszorított hidroxid-ion titrálás
**Leírás:** Ebben a gyakorlatban a cél az, hogy meghatározzuk egy hidroxid-ion oldat koncentrációját egy sav-bázis titráció segítségével. Ehhez először elkészítünk egy ismeretlen hidroxid-ion oldatot, majd ezt titráljuk ammónium-klórid (NH4Cl) oldattal.
1. Elkészítjük az ismeretlen hidroxid-ion oldatot, amelynek koncentrációját szeretnénk meghatározni.
2. Az ammónium-klórid oldatot, amelyet titráló oldatként használunk, szintén egy ismert koncentrációjú oldatból készítjük el.
3. Az ammónium-klórid oldattal cseppenként titráljuk az ismeretlen hidroxid-ion oldatot. Az NH4Cl oldat hidroxid-ionokat tartalmaz, amelyek reagálnak a hidroxid-ionokkal a titrálandó oldatban. Amikor a hidroxid-ionok teljesen reagáltak, a sav-bázis indikátor egy színváltozást mutathat ki, jelezve a titráció végét.
4. A titráció végén megjegyezzük, hogy mennyi ammónium-klórid oldatot adtunk hozzá a színváltozásig. Az ismert koncentrációjú NH4Cl oldatból tudjuk, hogy hány mol hidroxid-ionnal reagáltunk.
5. Ezek alapján kiszámoljuk a hidroxid-ionok koncentrációját a titrálandó oldatban.
Ez egy példa arra, hogyan alkalmazható a kiszorító titrálás a hidroxid-ionok koncentrációjának meghatározására. Az ammónium-klóriddal történő titrálás során az NH4Cl oldata kiszorítja a hidroxid-ionokat a titrálandó oldatból, és az oldat színváltozása jelzi a reakció végét. Ezt követően a koncentrációt könnyen kiszámolhatjuk a felhasznált NH4Cl oldat ismert koncentrációjának ismeretében.
Talán úgy működne, ha ammónium kloridot titrálnál NaOH-al és HCl-al visszatitrálásos módszerrel.
Ismert mennyiségű felesleg NaOH-al kiszorítod a NH3-t aztán forralással elhajtot. A felesleg NaOH-t visszatitrálod HCl mérőoldattal.
De még nem hallottam erről a megnevezésről, hogy kiszorításos titrálás.
Jé a Stankonak van ilyen jegyzete is...
De figyu írja is, hogyha NaCO3-t titrálsz sósavval, az pont annak számít.
Egyszerű metlinarancs indikátor mellett sósav mérőoldattal ki lehet titrálni.
Konkrétan M lugosság néven rendszeresen végeznek is ilyen titrálásokat.
Ismert térfogatú mintát titrálnak sósav mérőoldattal metilnarancs, estleg metilvörös indikátor jelenlétében kb. 4-es pH-ig.
A valóságban ez egy gyüjtő mennyiség, ami vegyesen utal a hidrogén karbonát, karbonát és más hidrolizáló sók, esetleg gyenge lugok mennyiségére.
De egy laboros mintapéldában pl. meghatározható vele a Na2CO3 tartalom. Ilyenkor a keletkező szénsav nem távozik azonnal az oldatból, ezér a titrálás végpontja savas kémhatásnál lesz, ezért is használnak metilnarancsot.
A számolás, és az eljárás nem igényel semmi külölönlegeset.
A jegyzet az 5. oldalon pontosan a Na2CO3-hozza fel példának.
Igen a mérőoldatot közvetlenül a mintarészletbe adagolod, de ettől még a reakció kiszorításos. Ezt a indikátor választás során figyelembe is kell venni.
Ha bonyolultabb példát akarsz, akkor ott a Khjeldál nitrogén tartalom meghatározás. Ott a nitrogén tartalmat elroncsolják ammónium szulfáttá, majd ebből kiszorítják NaOHval az ammóniát.
Vízgőz desztillációval lehajtják az ammóniát majd elnyeletik bórsavban. Aztán ott sósavval titrálják.
De szerintem ne görcsölj rá erre annyira.
A gyakorlatban használt eljárások gyakran összetettek és nem férnek bele egyetlen kategóriába, és amúgy sem érdekel senkit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!