Mit jelentenek a s = s(t) és v = v(t)?
Így talán helyesebb és érthetőbb:
s = f(t) és v = f(t)
Kiegészítés:
A kis "f" betűknél alsó indexel lehet jelölni a függvény típusát, hogy ne legyenek félreértések.
Talán hogy az 's' betű ezentúl ne az utat, hanem az út-idő függvényt jelölje.
Esetleg csak informálisan jelzi hogy az 's' betűre ne úgy gondolj, mint egy számra, hanem úgy, mint egy kifejezésre amelyben szerepel a t betű. Vagy hogy az egész képlet függni fog a t-től egyszer, vagy ilyesmi.
Persze ezt pontosan ugyanannyi energia lenne normálisan jelölni, mint ad-hoc önellentmondásos módon (minden más anyaggal még jobban ellentmondásban), csak nem szokták.
Leginkább azt szokta jelenteni, hogy az adott fizikai jelenségnél az adott mennyiségeket (ez esetben a megtett utat és a sebességet) időfüggő mennyiségekként vizsgálod.
Ellenpélda, mondjuk az állandósult áramlások (azaz egy perc, két perc múlva, stb. mindig ugyanolyan módon fog áramlani a közeg, mint most). Ha az érdekel, hogy hol mekkora sebességgel áramlik az áramló közeg, akkor úgy kezded, hogy v = v(x)
azaz a helyfüggést nézzük, az időfüggést nem.
Gyakran mindkettő előkerül. Nézzünk egy hullámtani példát, adott egy hullámzó vízfelület, "f" legyen a nyugalmi szinthez képest vett kitérés.
Ha úgy tárgyalunk egy problémát, hgoy csak az számít, hogy egy adott pontban mikor milyen magas a vízszint, f=f(t)
Ha csak az számít, hogy egy adott pillanatban hol milyen magas a vízszint, f=f(x,y)
Ha mindkettő az időbeli, mind a hullámtérbeli változás számít, akkor f=f(x,y,t). (az első két eset végső soron ennek a speciális esetei, az első rögzített (x,y)-ra, a második rögzített t-re.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!