Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valamikor tanultuk, hogy a...

Valamikor tanultuk, hogy a sebesség nem változhat ugrásszerűen (tömeggel rendelkező tárgy esetén), mert ahhoz végtelen nagy erő és teljesítmény kéne. Arra a levezetésre azonban nem emlékszem, hogy a teljesítmény miért nem nőhet ugrásszerűen?

Figyelt kérdés

2023. júl. 23. 12:09
 1/7 anonim ***** válasza:

P=W/t


t nem lehet nulla, mert a nullával osztás nem értelmezhető, tehát nincs végtelen nagy teljesítmény sem.

2023. júl. 23. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A nincs végtelen teljesítményt azt több megközelítésben is értem, de azt nem, hogy a teljesítmény miért nem változhat ugrásszerűen?
2023. júl. 23. 17:18
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező - a fizikai világban minden korlátos. A végtelen fogalma elméleti minőség, mely a gyakorlatban nem létezik. Nincs végtelenül gyors folyamat.


Ha például egy egyszerű áramkört egy nagyon gyors kapcsolóval zárunk, akkor annak jól számolható és mérhető felgerjedési ideje van az új állapotába.


Ha egy kalapáccsal rácsapunk egy szögre, a teljesítmény bár óriási, de akkor is jól kiszámíthatóan véges értékű, és a teljesítményimpulzus időbeli lefolyását is nagy részletességgel mérni tudjuk - akár teljesen amatőr elektronikai felszereléssel is!

2023. júl. 23. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Mit értünk pontosabban ugrásszerű alatt? Ha a combizmaim teljesítményét nézem guggoló állapotban, aztán ahogy onnan felugrok, az elég ugrásszerű? Amikor az autó pöfög alapjáraton üresben, és rárúgsz a gázpedálra, az elég ugrásszerű?

Valami mindig van, ami részt vesz a teljesítményváltozás kölcsönhatásláncában, és ami nem tud ugrásszerűen megvátozni. Vagy megint csak, definiáljuk pontosan az ugrásszerű jelentését.

2023. júl. 23. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Az ugrásszerűn a matematikai egységugrás függvényt értem. Az, hogy a teljesítménynek is felfutása kell, hogy legyen valahogyan triviális módon talán a termodinamika főtételeiből vezettük le (lehet, hogy másból, nem emlékszem ezért tettem fel a kérdést)
2023. júl. 23. 20:40
 6/7 dq ***** válasza:
100%

Nem hiszem, hogy tanultál volna ilyet, akár azt, hogy a sebesség nem változik ugrásszerűen, azt meg pláne nem, hogy a teljesítmény. Ezek a kérdések szinte minden esetben teljesen értelmetlenek és érdektelenek. Akár a valóság, akár a modelled matematikája érdekel.

Egyébként vannak, akik azt kutatják, hogy mi van, ha a gyorsulás korlátos (ekkor persze a sebesség nem változhat ugrásszerűen), és lehet hogy a mindenség elméletében a gyorsulás valóban korlátos lesz (hasonlóan ahhoz, ahogy most a sebesség korlátos, és a hely nem változhat ugrásszerűen).[0,1] Ekkor azok a dolgok, amiket levezetnek abból a feltevésből, hogy a gyorsulás korlátos, egy csapásra a valóságra vonatkozó tételekké válnak.

[0] : [link]

[1] : [link]

2023. júl. 24. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
55%
A gyorsításhoz szükséges erő F=m*dv/dt (valójában F=d(mv)/dt de itt most jelenleg a tömeg állandó ezért igaz lesz, hogy F=m*dv/dt Ha a sebesség ugrás szerűen változik (egységugrás) akkor ott a dv/dt végtelen, és ehhez végtelen nagyságú erő kéne.
2023. júl. 24. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!