Vajon, mennyi értékes tudás veszhetett el a tudomány látszat-szkepticizmusa miatt?
A tudományt művelő tudósok is emberek, akik időnként gyarlók, megvesztegethetők. Szerintetek, hány olyan eset leget, ahol nem kapott lehetőséget egy feltaláló, hogy publikálja az ötletét, mert ez nem állt érdekében a tudósokat finanszírozó üzletembereknek?
Ti hogyan publikáltátok volna a helyükben az elképzeléseiteket?
Az ötletet nem publikálni kell, mert minden következmény nélkül ellophatják.
Én nem tenném.
Be lehet jelenteni szabadalmi hivatalban, és amennyiben újdonság, még nem létező dolog és a szabadalmi igénypontok lefedik az ötletet, akkor már az ő szellemi tulajdona.
A szabadalmi hivatal nem vizsgálja a működőképességet, de megadja a szabadalmi jogot.
Németországban így védték le (mindig erre hivatkozik) vagy 10 éve gróf Spanyol Zoltán vízzel működő (vízbontás>hidrogén>hurrá haladunk) autó motorját.
Azóta sincs belőle működő, de szabadalom van, pedig végig kalapozta a lehetséges befektetőket. És nem az olajlobbi állt az útjába.
Mi az akadálya ennek bárkinél?
Az esetleg előfordulhat, valamiféle lobbi megvásárolja a szabadalmat kizárólagos joggal, de a feltaláló pénzhez jut!!! és nem valósítja meg.
De X idő után, hogy ne lehessen "eltemetni", szabadon felhasználhatóvá válik.
#1
Nem az általad fentebb nevezett úr és társaira (E. Gy., K. Gy.,Cs. P.)gondoltam, mert ők megfeledkeznek a fizika egyik legfontosabb törvényéről, az energiamegmaradás törvényéről, amit megszegni nem lehet!
Valótlanságokat lehet publikálni, de sok értelme nincs neki!
Sőt, ami még dühítő is, az az, amikor azzaz hitegetik a laikus embereket, hogy már nagyon közel az áttörés (E. Gy. -nél már 30 éve ezt olvashatjuk számos művében!), csak egy kis anyagi segítség hiányzik erre a bankszámlaszámra. Eredmény persze máig nincs. Ha ilyeneket nem engedik publikálni nézettebb, olvasottabb médiákban, azzal semmi problémám nincs, mert eljátszották a becsületüket!
Itt nagy a fogalmi keveredés. Nem érdemes összemosni a tudományos kutatást a technológiával, az két merőben eltérő dolog.
A tudósok kutatásaik eredményét igen jól dokumentált és nyomon követhető módon hozzák nyilvánosságra. Ellopni mindent lehet, meggazdagodni is (erre itt különösen sok példa akad), ám kutatási eredményt ellopni nem lehet, mert minden ezzel foglalkozó ember tudja, kié az érdem.
A tudósokat jellemzően nem üzletemberek finanszírozzák, hanem államok. Ennek oka az, hogy a kutatás nem gyorsan megtérülő dolog, néhánykivételtől eltekintve.
A technológiai kivitelezés egy más eset, ott először is át kell látni, hogy a kivitelezés mennyibe kerül és mennyire gyorsan térül meg. Ez néha rendkívül nehéz, és az üzletemberek jelentős része nem is ért hozzá, ők másképp működnek.
Egy szimpla ötlet többnyire azért végzi az elméleti kukában, mert bár lehet látszólag zseniális, de többnyire senki se tudja, igaz-e. Mert annak bizonyítását többnyire megérteni se tudja az ötletgazda, nemhogy kivitelezni. Nem pénzhiány, hanem tudáshiány miatt, amm a laikus többségnek könnyű beadni, hogy "senki se hajlandó finanszírozni a remek ötletet". Nem bizony! Ugyanis csak elég csekély része valóban odafigyelésre érdemes (arra oda is figyelnek általában), viszont aki jól tud siránkozni, különösen errefelé rendkívül szimpatikus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!