Vegetatív idegrendszerünk dúcainak lehet-e saját tudatuk?
Abból indulok ki, hogy az agy sem más, mint egy túlburjánzott idegdúc. Az ízeltlábúaknak pl. dúcidegrendszerük van, több hasonló méretű dúccal, de ezek egyike, az agydúc, nagyobb a többinél, bár nem sokszorosan. Megoszlanak a vélemények, van-e, lehet-e tudata egy rovarnak. Mindenesetre nehéz elképzelni, van-e átmenet a tudattal rendelkező lény és egy biológiai robot között, de ez talán csak azért van így, mert egyedül a magunk tudatát észleljük belülről, és az mindig megvolt, mióta csak az eszünket tudjuk. (Bár mi van mélyalváskor?)
Lehet-e, hogy vegetatív idegdúcaink is rendelkeznek tudattal, csak nem tud róluk agyunk? Ahogy pl. a két elkülönült aggyal rendelkező sziámi ikrek se látnak bele az ikerpárjuk tudatába. Noha egymás finom izomrezdüléseiből megtanulnak nagyon jól következtetni, mit élhet át a másik, vagy pl. egyikük megijed, másikuk is kap az adrenalinból, de ettől még tudataik elkülönülnek.
Illetve mi van az olyan egyéneknél, akiknek agyát középen művileg kettévágták középen? Itt két külön egyén irányít egyetlen közös testet? De akkor a normál, alapból összedrótozott agyú emberekben is megvan ez a két fél-én, csak annyira megszokták egymást, és olyan jól kooperálnak, hogy nem is jut eszükbe, hogy ketten vannak? (Mondjuk néha én is el tudok vitatkozni magammal ilyen és más tudományos kérdéseken. :-)
Nem lehet, nem elég bonyolult hozzá.
A kutya agya pl. sokkal bonyolultabb ennél, még sincs tudata.
#2, akkor kissé másként értjük a tudat szót. Pl. nem a tükörkép felismerésére gondolok. Egyszerűen arra, hogy az élő ember egy érző lény, nemcsak úgy elvan, mint egy darab kő vagy akár egy számítógép. Ennyiben egészen biztos, hogy a kutyának van tudata (na jó, hívjuk akkor szubjektumnak, vagy esetleg nézőpontnak), és úgy általában a gerinces állatoknak mind.
Másként: te magad csak egy automataként létezel-e, csak egy tárgy vagy? Ja nem. Na erre értettem, hogy van tudatod.
Ez így sem stimmel.
Ez nem a tudat, amiről írsz.
Mire gondolsz? Vannak-e érzései?
Valószínűleg nincsenek, az érzelmi agy dió nagyságú, akkora idegközpontok sehol sincsenek.
Itt reflexek vannak.
Lehet, hogy az összes érzelem is csak reflex, de tény, hogy a diónyinál sokkal kisebb méretű agyú rágcsálóknak is vannak a főemlősökéihez hasonló érzelmei. Ez inkább az idegsejtek és szinapszisaik számán múlhat. A rágcsálók és a majmok közeli rokonok, agyuk eléggé strukturált, és a kisebb felnőtt testméretű rágcsálóknál a sejtek is kisebbek, még ha nem is testméret-arányosan.
De nem pusztán az érzelmek miatt lesz egy élőlény érző lény: ha minden érzelemtől elvonatkoztatva bambán ülsz egy szobában, akkor is van egy szubjektumod, ami fogadja a külvilág és az agyad ingereit. A számítógépnek nincs ilyen, akármilyen szenzorokkal is van felszerelve, és akármilyen programot is írtak rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!